banner15

Kritik Nükleer Güvenlik Zirvesi bugün başlıyor

ABD Başkanı Obama'nın ev sahipliğinde 47 ülkenin katılımıyla gerçekleşecek Nükleer Güvenlik Zirvesi bugün başlıyor.

Kritik Nükleer Güvenlik Zirvesi bugün başlıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama'nın ev sahipliğinde, 47 ülkenin lideri, nükleer güvenlik ve dünya genelindeki nükleer materyallerin güvence altına alınmasının yollarını ele alacağı Nükleer Güvenlik Zirvesi bugün başlıyor. 
 
Zirve, Başkent Washington'daki Kongre Merkezinde düzenlenecek. Zirveye katılan heyet başkanlarını yerel saatle bugün öğleden sonra Kongre Merkezinde karşılamaya başlayacak olan Obama, yerel saatle akşam da heyet başkanlarına, nükleer tehdidin boyutunun tartışılacağı çalışma yemeği verecek.

Zirve kapsamında yarın ise aile fotoğrafının ardından açılış oturumu ve onu takiben tüm gün boyunca farklı konu başlıklarında oturumlar düzenlenecek.

NÜKLEER MATERYALLERİN DURUMU MASAYA YATIRILACAK

Zirvede, ABD Başkanı Barack Obama'nın nükleer gündeminde en öncelikli konulardan birini oluşturan ve Obama'nın geçen yıl Prag'da açıkladığı dünyadaki korunaksız tüm nükleer materyallerin 4 yıl içinde koruma altına alınması hedefi doğrultusunda küresel boyutta verilecek ortak çabalar masaya yatırılacak.

Zirveye, 38'i devlet ya da hükümet başkanı, 9'u ise başbakan yardımcısı ya da devlet başkanı yardımcısı, dışişleri ya da savunma bakanları düzeyinde olmak üzere toplam 47 ülke katılıyor.

ZİRVEDE İKİLİ TEMASLAR

Zirve, liderler arasında bazı ikili görüşmelere de sahne olacak. Bu kapsamda Obama'nın görüşmeleri dün itibariyle başladı.

Dün Nijerya'nın geçici devlet başkanı Goodluck Jonathan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma, Hindistan Başbakanı Manmohan Singh ve Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani ile görüşmelerde bulunan Obama'nın, bugün de sırasıyla Ürdün Kralı Abdullah, Malezya Başbakanı Necip Razak, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Çin Devlet Başkanı Hu Jintao ile ikili görüşmeler yapması öngörülüyor. Obama'nın yarın Başbakan Erdoğan ile de görüşeceği belirtiliyor.
 

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2010, 09:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35