banner39

Kriz dünyanın en büyük inşaatını vurdu

Ekonomik kriz nedeniyle Dubai`de yapılan dünyanın en yüksek binasının inşaatı durduruldu

Arşiv 16.01.2009, 08:31 16.01.2009, 08:31
Kriz dünyanın en büyük inşaatını vurdu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)'de geçtiğimiz aylarda dünyanın en yüksek binası olma ünvanına kavuşan Burç Dubai'den daha yüksek olması planlanan yeni bir kulenin inşaatının küresel ekonomik kriz nedeniyle bir yıl süreyle durdurulduğu bildirildi.

İnşaat firması Nakil (Nakheel) tarafından yapılan açıklamaya göre 1 kilometreden daha uzun olacak Nakil Kulesi'nin temel atma çalışmaları yaklaşık üç yıl sürecek ve inşaata 12 ay süreyle ara verilecek. Toplam 200 katlı olacağı açıklanan Nakil kulesinde 150 asansör bulunacak ve kule 10 yılda tamamlanacak.

BAE'de global krizden en çok etkilenen sektörlerin başında inşaat, bankacılık ve finans geliyor. Dubai kıyılarındaki üç palmiye adaları projesini yürüten ve inşaat devi kabul edilen Nakil, geçtiğimiz sene Trump otel ve kulesi dahil en büyük birkaç projesinin gecikeceğini ve 500 çalışanını işten çıkaracağını açıklamıştı.

Bunun yanında Emirlikler'in ticari merkezi Dubai'de günde ortalama 1500 kişinin çalışma vizesinin iptal edildiği bildirildi. Nüfusun yüzde 80'ini oluşturan yabancıların ülkede çalışabilmeleri için Çalışma Bakanlığı'ndan izin almaları gerekiyor.

Çalışma Bakanlığı'ndan bir yetkili, yerel medyaya yaptığı açıklamada geçen Kasım ayından itibaren vize iptalinde artış yaşandığını ve bazı günler 2 binin üzerinde çalışma izni iptal ettiklerini söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?