banner15

Krizde toplayan Dubai Şeyhi şimdi satıyor

Krizi fırsata çevirmeye çalışan Dubai Şeyhi Maktum, işler yolunda gitmeyince iflasın eşiğine geldi.

Krizde toplayan Dubai Şeyhi şimdi satıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Krizi fırsata çevirmeye çalışanlardan biri olan Dubai Şeyhi El Maktum işler yolunda gitmeyince zor durumda kaldı. Dünyanın ekonomisinin kötüye gittiği bir dönemde satın almalara ağırlık veren Şeyh, krizin artmasıyla aldıklarının kontrol edemez duruma geldi. Borçlarını bile ödemekte zorluk çeken Şeyh şimdi aldıklarını tek tek satmaya başladı. Sadece bu yılın ilk yarısında 1.9 milyar dolar ödemesi bulunan Dubai Holding, Bank Muscat, Oman National Investment ve Malaysia's Bank Islam'daki hisselerini satış vitrinine koydu.

 

Geçen yılın son aylarında iflasın eşiğine gelen ve borçlarını “kardeş emirlik” Abu Dhabi'nin yardımıyla ödeyebilen Dubai, sahip olduğu şirketleri tek tek satış vitrinine çıkartıyor. Kriz öncesinde dünyanın dört bir yanında satın alınacak şirket arayan Şeyhi El Maktum'a ait Dubai Holding, son günlerde portföyünde bulunan 3 şirketi için satış görüşmeleri yapıyor. Dubai Holding son olarak piyasa değeri açısından Umman'ın en büyük bankası olan Bank Muscat'taki yüzde 15 hissesini satışa çıkardı. Analistler, Dubai Holding'in Bank Muscat'taki hisselerinin değerinin borsada oluşan fiyata göre 350 milyon doların üzerinde olduğunu ifade ederken Dubai yetkililerinin hisseleri “tek bir alıcıya” satmaya daha sıcak baktığını belirtiyor.

Dubai Holding'in 2010 yılının ilk yarısında 1.9 milyar dolarlık borç ödemesi bulunuyor. Bir diğer kamu şirketi Dubai World, 2009 Kasım ayında 26 milyar dolarlık borcunun ertelenmesini istemiş ve tüm dünya piyasaları altüst olmuştu.

Finansal tablolarını kamuoyuna açıklamayan Dubai Holding'in ise ne kadarlık bir borcu olduğu net olarak bilinmiyor. 

Şeyh şu sıralar dünyanın çeşitli bölgelerindeki önemli yatırımları elden çıkararak öenmli bir finans kaynağı elde etmeye çalışıyor. 

Dubai Şeyhi son olarak, yüksekliği 800 metreyi aşan dünyanın en yüksek binası Burj Dubai'yi yılbaşında görkemli bir törenle açmıştı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2010, 16:12
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48