banner39

Krizdeki Amerikalılar dağlarda altın arıyor

Gökdelenlerin gölgesinde kurulan çadırkentlerden sonra Amerikalılar şimdi de dağ ve nehirlerde altın arıyorlar...

Arşiv 07.04.2009, 16:00 07.04.2009, 23:13
Krizdeki Amerikalılar dağlarda altın arıyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Bir süre önce gökdelenlerin gölgesinde kurulan çadırkentlerle gündeme gelen Amerikan ekonomik krizinin meydana getirdiği çaresizliğe bir örnek de Kaliforniya'dan geldi.

Yüzbinlerce insanın işsiz kaldığı eyalette yaşayanlar, 1848'den itibaren altın bulma umuduyla bölgeye akın eden dedeleri gibi, çareyi altın bulmak için dağlarda ve nehirlerde arıyor.

Ekonominin her geçen gün kötüleştiği ve altın fiyatının tavan yaptığı bu günlerde, hergün daha fazla insan, altın parçaları bulmak için dağlara çıkıyor, nehir kenarına kamplar kuruluyor. Amerikan tarihinin ünlü "Altına Hücum" dönemi sahneleri yeniden canlanıyor.Los Angeles şehir merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki San Gabriel Dağları'ndaki nehir boyunca sıralanan Amerikalılar, bu nehir yatağındaki kumlar arasında altın zerreleri bulmaya çalışıyor. Bazıları basit süzgeçlerle sadece şanslarını denerken bazıları daha donanımlı araçlarla nehir kenarında...Amerikalı jeologlara göre 1948'te başlayan birinci Altına Hücum yıllarında bölgedeki altının yüzde 80'i bulunamadı. Dolayısıyla ekonominin gerilediği ve altının değer kazandığı günümüzde altın için başlatılan kazı ve arama çabaları ciddi iş.San Gabriel Dağları'nda altın arayanlardan biri olan Mike Dover bulduğu altın zerrelerinden günlük 500 dolara kadar gelir elde edebildiğini söylüyor. Nehir yatağındaki kumu tarayan Dover, daha sonra kumu bol suda yıkayarak altın parçalarını ayırıyor. 100 yıl önce birçok küçük altın madeni olan bölgede, altın parçalarının özellikle bahar yağmurlarıyla birlikte nehirden aşağı aktığı söyleniyor.


Kaliforniya'da işsizlik oranının yüzde 11'e ulaştığı düşünüldüğünde, bölgeye hergün onlarca insanın gelmesi kimseyi şaşırtmıyor. Bazı aileler kurdukları çadırlarla nehir kenarında yaşamaya bile başlamış.
1848'de James W. Marshall Perde'nin bölgede altın bulduğunun duyulmasıyla başlayan ilk Altına Hücum döneminde yaklaşık 300 bin kişi Kaliforniya'ya altın için akın etmişti. Nüfus patlaması yaşanan Kaliforniya 1850 yılında eyalet statüsü almıştı. Bu yıllarda Latin Amerika, Avrupa, Avustralya ve Asya'dan onbinlerce insan da altın bulma umuduyla Amerika'ya gelmişti.Şu anda hükümet dağlarda veya nehir yataklarında altın arama konusunda hiçbir kısıtlama yapmıyor. Ancak ikinci Altına Hücum'da binlerce insanı bölgeye çekerse neler olabileceği üzerine tahmin yapmak zor....

 

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?