banner15

Krizdeki Rusya'dan Abhazya'ya milyarlarca dolar!

Putin, Gürcistan'dan ayrılan Abhazya ve Güney Osetya'ya milyarlar vadediyor!

Krizdeki Rusya'dan Abhazya'ya milyarlarca dolar!


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Putin'in Abhazya ziyaretinde bölgeye milyarlarca dolar yardımda bulunması Rus basınında geniş yankı buldu. Medya, Başbakan Putin'in ziyaretinin Rusya bütçesine maliyetini tartışmaya başladı. Devletin bütçesinin trilyonlarla ifade edilen açıklar verdiği zamanda Putin'in milyarları Abhazya ve Güney Osetya'ya yardım sözü vermesi tepkilerin oluşmasına neden oldu. Sergey Bagapş ile görüşme yapan Putin 2010-2011 yılında Abhazya'ya yapılacak yardımlar konusunda nihai görüşünü bildirdi.

RUS BASINI PUTİN'İ ELEŞTİRDİ

Vremya Novostey gazetesinin haberine göre Putin bu yıl Abhazya'ya 2.6 milyar ruble verildiğini açıkladı. Rusya başbakanı önümüzdeki yıl için ise 16 milyar ruble verileceğini belirtti. Güney Osetya'ya ise toplam 25 milyar ruble verilecek. Abhazya'ya yapılacak mali yardımın önemli bir kısmı Rusların muhafızlığını yaptığı Abhaz sınırlarının kuvvetlendirilmesi için harcanacak.

Vedomosti gazetesi "Abhazya için para her zaman bulunur" başlığı ile haberi okurlarına duyurdu. BDT ülkeleri enstitüsünün Kafkasya biriminin başkan yardımcısı Mihail Aleksandrov'un görüşlerine yer verildi. Aleksandrov'un düşüncesine göre Rusya'nın bölgeye yaptığı yatırım doğru bir yatırımdır. Ekonomik olaraksa birkaç yıl içerisinde bölgeden gelir elde edileceğini öne sürdü. Ayrıca Aleksandrov Abhazya'yı Çeçenistan ile kıyasladı ve Abhazların Çeçenlerden ekonomik manada daha iyi bir müttefik olduğunu öne sürdü. Aleksandrov'a  göre Abhazya'nın Kara Deniz kıyısında yerleşen limanları ve turistik bölgeleri Rusya'yı kendisine cezbetmektedir.

RBK daily gazetesi ise Putin'in Abhaz medyasına konuşması üzerinde durdu ve açıklamada bir kere de olsa Sergey Bagapş'ın isminin çekilmediğine dikkat çekti. Putin Abhaz muhalefet liderlerinin söylemini tekrarladı ve tüm siyasi güçlerin birleşmesini istedi. Ayrıca Putin Bagapş yönetiminin yanısıra muhalefet liderleri ile de görüşme yaptı. Onların arasında eski devlet başkan yardımcısı Raul Hacimba, sosyol demokrasi partisinin başkanı Gennadi Alami, yazar Vladimir Zantari ve millet vekili Daur Arşbo bulunuyordu. Gezi Rus analistler tarafından Bagapş hükümetinin alternatifleri ile de hoş ilişkiler kurulması şeklinde yorumlandı.

Nezavisimaya Gazeta geziyi "Abhazya'nın güvenliği pahalıya malolmakta" başlığı ile haberi okurlarına duyurdu ve Putin'in ziyaretinin Gürcüler tarafından sert bir dille eleştirildiğine dikkat çekti.

Rus medyası Putin'in geri döndükten sonra Medvedev ile biraraya geldiğini ve ziyaretinin sonucunun değerlendirdiğini de belirtti.

Bu arada bölgede yapılan saldırılar da basının dikkatini çekti. Saldırı hem Gagra hem de Suhumi'de düzenlendi.

ilgili haber:

Rusya bütçesindeki uçurum büyüyor

 

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2009, 17:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35