banner39

Krizin asıl sebebi Berk Paşa mı?

Ankara'daki krizin asıl sebebi "general Berk'in ifadeye çağrılması mı?"sorusuna cevap aranıyor.

Arşiv 17.02.2010, 19:44 18.02.2010, 10:20
Krizin asıl sebebi Berk Paşa mı?

 

Okan Haksever-Ankara/Dünya Bülteni

Hükümet ile yargıyı karşı karşıya getiren “Erzincan krizi”nin nasıl aşılacağı tartışılırken, krizin sebebinin 3’üncü Ordu Komutanı Saldıray Berk’in ifade vermeye çağrılması olduğu kaydediliyor.
 
Ankara kulislerine yansıyan bilgilere göre Saldıray Berk’in, ifade vermeye yanaşmadığı; Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un da Berk’i ikna edemediği kaydediliyor. Saldıray Berk’in 27 Nisan 2007’deki “e-muhtıra”nın hazırlanmasında da dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt üzerinde etkili olduğu belirtiliyor.

HSYK SABAHA KADAR UYUMADI

Başta Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) olmak üzere Yargıtay Başkanlığı ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ard arda harekete geçmesinde Berk’in ifadeye çağrılmasının, aynı ilde görev yapan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner’in tutuklanmasından daha etkili olduğu söylenirken, HSYK’nın dün gece yarısı toplanıp sabah saatlerinde kadar bu konuyu görüştüğü ve bugün gündüz olanların dün geceden planlandığı vurgulanıyor.

HUKUKLARI ESKİ

Bu arada Erzincan’da görev yapan Orgeneral Saldıray Berk ile tutuklanan Erzincan Başsavcısı Cihaner’in hukuklarının eskilere dayandığı ifade ediliyor. Bu iki ismin daha önce de aynı ilde görev yaptıkları öğrenildi.

HÜKÜMET NE YAPACAK?

Hükümet, Şemdinli Davası’ndan sonra 2’inci kez yargıya açık müdahale olarak gördükleri bu girişim karşısında Anayasa değişikliğiyle “karşı hamle” yapmayı planlıyor. Yargı çevrelerinden gelecek 2’inci büyük hamlenin AK Parti hakkında yeni bir kapatma davası olabileceğini öngören AK Parti’nin hukukçu kurmayları, parti kapatmalarını önleyecek Anayasa değişikliği konusundaki hazırlığın Meclis’e acil olarak sunulmasını tartışıyor.

Öte yandan “aceleci olmayalım birkaç gün bekleyip görelim” görüşü de dillendiriliyor.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI ÇIKARSA…

AK Parti’yi anayasa değişikliği yapma konusunda çekingen davranmaya iten 2 önemli sebep yer alıyor. Bunların başında Anayasa değişikliği için 330 oya ulaşamama riski geliyor. Ayrıca, Anayasa Mahkemesi’nin anayasa değişikliğini referanduma sunulması konusunda “yürütmeyi durdurma” kararı çıkarması halinde Hükümet’in “karşı hamle”si ellerinde kalabilir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?