banner39

Kronik ruh hastaları için önemli proje

Toplum Temelli Psikiyatri Projesi, hastalar ile ailelerini buluşturmaya hazırlanıyor.

Arşiv 11.06.2010, 21:19 11.06.2010, 21:19
Kronik ruh hastaları için önemli proje


Dünya Bülteni/Sıdıka Dağlı

Toplum Temelli Psikiyatri Projesi kapsamında, kronik psikiyatri problemi olan, 20-30 yıldır hastanede kalan hastalar ailelerinin yanına gidebilecek.

Kronik psikiyatri problemi olan hastalar artık hastanelere mahkûm olmayacak.
Toplum Temelli Psikiyatri Projesi, hastalar ile ailelerini buluşturmaya hazırlanıyor. Bu sayede 20-30 yıldır hastanede kalan hastalar ailelerinin yanına gidebilecek.

Ruh sağlığında kronik problem olanlar ya aileleri tarafından tamamen terk ediliyor, ya da tüm hayatını hastanede geçirmek zorunda kalıyor. Toplumdaki yanlış inançlar hem hastaları toplumdan koparıyor, hem de aileleri mutsuz ediyor.

Sağlık Bakanlığı’nda bir süredir yürütülen Toplum Temelli Psikiyatri Anlayışı modeli ile gelişmiş ülkelerde olduğu gibi hastaların topluma kazandırılması hedefleniyor.

Proje ilk olarak Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde uygulamaya geçirildi. Proje ile uzun süre hastanede tedavi gören, kronik şizofreni hastaları örnek aile uyum evlerinde topluma hazırlanması hedefleniyor. Toplum Temelli Psikiyatri kapsamında yürütülen bu proje 2 yıl boyunca yakın gözlemle yürütülmesi planlanıyor.

Projenin ayrıntıları ise şöyle:

Hastane çalışanlarından 24 kişiye rehabilitasyon yöntemleri üzerine ikişer haftalık eğitim verilmiştir.
 
Ağırlıklı hemşire ve bakım elemanı olan bu grup üyeleri için wikibox üzerinde sanal bir iletişim merkezi kurulmuştur.
 
Kronik serviste kalan hasta dosyaları belirlenen kriterlere göre incelenmiş, yüz yüze görüşmeler yapılmış, aileleriyle birlikte yaşamaya uyum gösterme ihtimali olan 46 hasta seçilmiştir.
 
Bu hastaların ailelerinin iletişim bilgileri güncellenmiş, 41 hastanın ailesi ile birebir ve grup toplantıları şeklinde yapılan görüşmelerde şizofreni, hasta ile iletişim, rehabilitasyon ve proje hakkında bilgi verilmiştir.
 
Haziran ayı içinde aile uyum evlerinde ilk hasta ve aile grupları kalmaya başlayacaktır.
 
Nisan ve Mayıs 2010 içinde iki aile kronik servisteki yakınını deneme amaçlı izinli olarak yanına almıştır.
 
Ailelerle ve hastalarla psikoeğitimin yanı sıra, aile dizimi, Liberman teknikleri, problem cözme teknikleri ve bilişsel davranış terapisinden alıntı tekniklerle çalışmalar yapılacaktır.
 
Kronik servislerde kalan hastalar 20-40 yıl arası hastanede olduğu için, aile yanına alınabilecek hasta sayısının düşük olması durumunda, akut servislerde 6 aydan uzun süre kalan, çok sık yatışları olan ve yakınları ile sorun yaşıyan hastalardan bir grup oluşturularak aynı çalışma bu grup için yapılacak, olabildiğince çok hastanın aile yanına dönmesine çalışılacaktır.
 
Hastalar aile yanına döndükten sonra da aileyle bağlantı sürdürülecek, kriz planları hazırlanacak, aile ve hasta için sosyal hayata katılımı destekleyici çalışmalar yapılacaktır.
 
Aileler için bilgi verici broşürler hazırlanacaktır.
 

 

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?