banner39

Ku-klux-klan yasası çıktı

Ku-Klux Klan Yasası Amerika Kongresi'nde kabul edildi...

Arşiv 20.04.2010, 10:13 21.04.2010, 07:13
Ku-klux-klan yasası çıktı

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Ku-Klux Klan Yasası Amerika Kongresinde Kabul Edildi 20 Nisan 1871 
 

Birleşik Devletlerinin güney eyaletlerinde ortaya çıkan gizli bir teşkilat ve terör örgütü olan K.K.K beyazların üstünlüğünü savunmaktaydı. Ancak bu fikirler terör eylemlerine dönüşüp binlerce zencinin öldürülmesi noktasına varınca Amerikan Kongresinde K.K.K.’yı yasaklayan  bir yasa çıkarıldı. Bu yasa çerçevesinde Amerika K.K.K’nın binlerce üyesi tutuklandı ve çeşitli cezalara çarptırıldılar. Bu örgüt gizli olarak günümüzde de devam etmektedir 
 

Fransa Avusturya’ya Savaş İlan Etti  20 Nisan 1792 

Fransa’da 1789 İhtilali’nden sonra derebeylikler ve Krallıklar güç kaybetmeye başlamıştır.Bu duruma şahit olan ve kendilerini ihtilalin etkilerinden korumak isteyen devletler Fransa’ya karşı cephe almışlardır.Bu devletlerden bir tanesi Avusturya’dır.Avusturya, Fransa’dan kaçan soyluları ve yabancı krallıkları Fransa’ya karşı askeri müdahalede bulunmak için kışkırtmıştır.Bunun üzerine ise Fransız Yasama Meclisi Avusturya’ya 20 Nisan 1792 tarihinde savaş ilan etmiştir. 


İstanbul’da Razgrad Olayları Başladı  20 Nisan 1933

İstanbul’da Razgrad Olayları, 20 Nisan 1933 tarihinde başlamış ve iki gün devam etmiştir. Bulgaristan’daki Türk mezarlığının bir grup Bulgar tarafından tahrip edilmesi sonucunda başlayan olay, İstanbul’daki Milli Türk Talebe Birliği’nin bu çirkin saldırıyı protesto etmek amacıyla, Feriköy’deki Bulgar mezarlığına çelenk bırakması ile büyümüş ve olaya adı karışan 80 öğrencinin tutuklanmasıyla sona ermiştir. 
 

1924 Anayasası  Yürürlüğe Girdi  20 Nisan 1924

1924 Anayasası, 1921 Anayasası’ndan (Teşkilat-ı Esasiye) sonra Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci anayasası olarak 20 Nisan 1924 tarihinde TBMM tarafından kabul edilerek yürürlüğe girmiştir.105 maddeden oluşan ve güçler birliği esasına dayalı olan 1924 Anayasası, devletin dini İslam’dır ibaresinin çıkarılması ve kadınlara milletvekili seçme, seçilme hakkının verilmesi gibi değişikliklerden geçerek 1961 tarihine kadar yürürlükte kalmıştır.  
 
Cumhurbaşkanı  Turgut Özal’ın Kürtçe Televizyon Önerisine Başbakan Süleyman Demirel ve TRT Karşı Çıktı   20 Nisan 1992

Dönemin Cumhurbaşkanı  Turgut Özal’ın Kürtçe yayın yapan bir televizyon kurulması için öneride bulunması üzerine Başbakan Süleyman Demirel ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu yetkilileri bu öneriye karşı olduklarını bildirdiler.
 

Türk Heyeti  Adolf Hitler’in Doğum Günü Partisi İçin Berlin’e Gitti  20 Nisan 1939 

Almanya’nın Nazi lideri Adolf Hitler,1939 yılında Berlin’de 50. yaş gününü  kutlamak için büyük bir parti düzenledi. 23 ülkenin temsilcilerinin bulunduğu bu partiye Türkiye’den de bir heyet katıldı. Berlin’ e giden bu Türk heyetinde Cumhuriyet Gazetesi sahibi Yunus Nadi, Nafia Vekili Ali Fuat Cebesoy, Ankara Milletvekili Falih Rıfkı Atay, Dışişleri Vekili Necmettin Sadak, General Pertev Demirhan ve Orgeneral Asım Gündüz yer almıştır.


Galatasaray UEFA Kupasında Finale Yükseldi 20 Nisan 2000

Galatasaray İngiltere’de oynanan karşılaşmada Leeds United takımıyla 2-2 berabere kaldı. Bu sonuçla UEFA kupasında finale çıkan ilk Türk takımı oldu

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?