Küba, ABD`nin arka bahçesinde petrol arayacak

Kübalı yetkililer Meksika Körfezi`nde petrol arama çalışmalarına yakında başlanacağını açıkladı

Arşiv 04.02.2009, 13:58 04.02.2009, 13:58
Küba, ABD`nin arka bahçesinde petrol arayacak

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Küba, kıyılarında büyük petrol yatakları olduğuna inanıyor. Ancak Küba hükümetinin Florida`ya 70 km yakınında petrol arama çalışmalarına başlayacak olması şimdiden ABD içinde büyük tartışma yarattı.

Küba`nın petrol aramak için denizde yapacağı kazı, başkent Havana`nın 20 km kuzeyinde başlatılacak ve kazı işlemleri bir İspanyol firması tarafından yürütülecek.

Gelecek yıl, Meksika Körfezi`nde iki yeni petrol arama çalışmasının daha başlatılması planlanıyor.

Kübalı yetkililer, şimdiye kadar yapılan araştırmalara göre, ülke kıyılarında büyük petrol yataklarının bulunma ihtimalinin çok yüksek olduğunu söyledi.
Küba`nın kendi sahilinde yapacağı aramalardaki diğer ortakları Venezuella, Malezya, Vietnam, Çin, Kanada ve Brazilya. Amerikan şirketlerinin bölgede herhangi bir kazı faaliyetinde bulunması ise, Amerika`nın Küba`ya karşı uyguladığı ambargo nedeniyle yasak.

Yabancı firmaların bu bölgede bulunan petrol kaynaklarından pay alabilirken, Amerika`nın kendi uyguladığı ambargonun kurbanı olması ise ülkede eleştiriliyor.

Washington`da lobi faaliyetlerine hız veren Amerikan enerji şirketleri, petrol arama çalışması anlaşmalarının ambargo kapsamından çıkalrılması için çalışıyor. Obama hükümetinin de Küba politikaları konusunda yeni bir bakış için incelemelere başladığı savunuluyor.

Küba, Meksika Körfezi`nde 20 milyar varil petrol rezervi olduğunu iddia ediyor. Eğer bu hesaplama doğru ise, 11 milyon nüfuslu Küba`nın Amerika kadar büyük bir rezervi olacak.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?