banner15

Kübalılar ilk kez bilgisayar sahibi oldu

Komünizm rejiminin uygulamalarını yavaş yavaş kaldıran Küba'da halk ilk kez bilgisayar almanın sevincini yaşıyor.

Kübalılar ilk kez bilgisayar sahibi oldu

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Küba'nın yeni Devlet Başkanı Raul Castro'nun çıkardığı kanunlarla vatadaşlara hakları geri verildi. Komünist rejimle yönetilen Küba'da önceleri özel mülkiyet ve özel eşya edinme hakları bulunmayan vatandaşlar aşamalı olarak haklarına kavuşuyor.

İlk olarak ülkedeki tüm vatandaşların teknolojik aygıtları kullanma hakkı verildi. Ancak bu da aşamları olarak gerçekleştiriliyor.

Cep telefonunun serbest bırakılmasından sonra mağazalara akın eden vatandaşlar son olarak bilgisayar edinme hakkını da elde ettiler. Belli bir kesimin bilgisayar edinme hakkını elde ettiği Küba'da ilk kez bilgisayar sahibi olan vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Bilgisayar serbestliğinin başlamasının hemen ardından mağazaya koşanlardan biri de Pedro Fresnedo oldu. Yasağın kalkamasının ardından 13 yaşındaki kızıyla birlikte bilgisayar mağazasına koşan Pedro kendi gençliklerinde böyle bir şeyden mahrum kalmanın üzüntüsüyle "bu dünya artık gençler içindir" diyor.

Fresnedo, Küba devletinin yasağı kaldırması hakkında da "bu çok önemli bir gelişmedir" şeklinde konuştu.Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2008, 20:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35