Kubbealtı'nda musiki sohbetleri

40 yılı aşkın bir süredir faaliyetlerine devam eden Kubbealtı vakfı, musiki sohbetlerini sürdürüyor.

Kubbealtı'nda musiki sohbetleri


Ömer Faruk Akari / Dünya Bülteni

Kubbealtın’da musiki sohbetleri devam ediyor. 40 yılı aşkın bir süredir faaliyetlerine devam eden Kubbealtı vakfı uzun yıllardır ara vermeden devam ettikleri musiki sohbetlerinin bu cumartesi konuğu Murat Sâlim Tokaç olacak.

Yüce Gümüş tarafından düzenlenen Mûsikî Sohbetleri'nin bu yılki sekizinci proramı, 22 Mayıs 2010 cumartesi günü Murat Sâlim Tokaç'ın "Resital"i var. Saat 16:00'da başlayacak programa katılım serbest. Sohbet programı Köprülü Mehmet Paşa Medresesi, Çemberlitaş’da yapılıyor.

Ayrıntılı bilgiye www.kubbealti.org veya 0 (212) 516 23 56 telefonundan ulaşılabilir.

Murat Sâlim Tokaç Kimdir?
Günümüzün önde gelen Ney ve Tanbur icracılarından biri olarak kabul edilen Dr. Murat S. Tokaç, 1969 yılında Kırıkkale’de doğdu. 1986 yılında girdiği Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1992’de mezun oldu.

Kendisi de neyzen olan babası Dr. Turgut Tokaç tarafından 5 yaşında Ud ve Ney’e başlatıldı. Türk Müziğini her yönüyle babasından öğrendi. 11 yaşındayken TRT Ankara Radyosu sanatçısı Selçuk Sipahioğlu’ndan kısa bir süre Tanbur dersleri aldı. Bu derslerden sonra hem Ney, hem Tanbur tekniğini büyük sanatkârları dinleyerek kendi kendine geliştirdi.

 1991 yılında kurulan Kültür Bakanlığı Samsun Devlet Klâsik Türk Müziği Korosu’na Ney ve Tanbur sanatçısı olarak atandı. Yurt içinde verdiği solo konserlerin yanısıra, koroyla ve özel topluluklarla çok sayıda konsere katıldı. Değişik tarihlerde Cinuçen Tanrıkorur’la beraber ve ferdî olarak Belçika, Hollanda, İtalya, Fransa ve A.B.D.’de konserler verdi.

1995’de Le Chant du Monde tarafından Fransa’da yayınlanan “FASIL” adlı CD’de C. Tanrıkorur ve Fahrettin Yarkın’la birlikte solo Ney ve Tanbur çaldı.

1998’de Samsun ilinde KASİAD (Karadeniz Sanayici ve İşadamları Derneği) öncülüğünde, seçkin bir jüri tarafından yapılan değerlendirmede yılın “Müzik Adamı” seçildi ve ödül aldı. 2000 yılında “Gençlik Hülyâları” isimli solo albümü Beyza Müzik tarafından yurt içinde yayımlandı.

Tokaç, koro ve topluluk çalışmalarının yanısıra Türk Müziği konserlerinde pek rastlanmayan sadece saz eserleri repertuarından müteşekkil konserler vermeye başlamış ve saz solistliğine yönelmiştir.

Solo konserlerinde saz tekniğini ön plâna çıkaran eserlere özellikle yer vermektedir.Şu anda Samsun Devlet Klâsik Türk Müziği Korosu’nda uzman sanatçı olarak çalışmakta ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Mikrobiyoloji doktorası yapmaktadır.
 

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2010, 01:46
banner53
YORUM EKLE

banner39