banner39

Küçük: Ben bilmeyeceksem kim bilecek

Ergenekon tutuklu sanığı Veli Küçük, "Ergenekon dedikleri safsatadır. Olsaydı, ben bilirdim" dedi.

Arşiv 02.10.2009, 20:23 03.10.2009, 07:46
Küçük: Ben bilmeyeceksem kim bilecek

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmanın talepler bölümünde söz alan Birinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanıklarından emekli Tuğgeneral Veli Küçük ilginç sözler sarfetti..

Birinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanıklarından emekli Tuğgeneral Veli Küçük, ''Bu Ergenekon dedikleri bir safsata. Olsaydı, ben bilirdim. Devlette bu kadar tecrübem, çalışmam var'' dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmanın talepler bölümünde söz alan Küçük, bir gazetede ''Veli Küçük kira zengini'' başlığıyla yayımlanan habere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Emekli olduktan sonra çalışmaya ihtiyacı olduğunu ve 30 bin liralık emekli ikramiyesiyle güvenlik işine girmeyi planladığını anlatan Küçük, bu amaçla Sirkeci'de harap durumdaki bir iş yerini kiraladığını söyledi.

Küçük, ortaklarının, büyük masraflarla onardığı iş yerinin güvenlik şirketi için yetersiz olacağını söylemesi üzerine kiralamaktan vazgeçtiğini, mal sahibinin, onarım masraflarına karşılık bu yerin kira gelirini birkaç ay kendisine ödediğini kaydetti.

Tek başına mücadele ettiğini dile getiren Küçük, ''Ama bu Ergenekon dedikleri bir safsata. Olsaydı, ben bilirdim. Devlette bu kadar tecrübem, çalışmam var. Amerika'da organize edilmiş. Doğu Perinçek'in çok güzel dediği gibi, Ergenekon, Türk'ün başına örülmüş bir çoraptır'' şeklinde konuştu.

İkinci ''Ergenekon'' davasının tutuksuz sanığı Emin Şirin'i tanıdığını belirten Küçük, Şirin ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin kayıtların dosyaya konulmasını istedi.

ZEKERİYA ÖZTÜRK

Tutuklu sanık Zekeriya Öztürk ise son günlerde gündemde olan demokratik açılım çalışmalarına işaret ederek, ''Terör örgütü PKK'ya hangi Avrupa devletlerinin destek verdiği biliniyor. Devlet, şehit olan askerin annesine, dağda öldürülen teröristin annesine de bu ülkelere dava açma hakkına sahip olduğunu söylemelidir. Gerçek açılım budur'' şeklinde konuştu.

Eşi Güler Kömürcü Öztürk'ün kendisini cezaevinde ziyareti sırasında tahliyesiyle ilgili olarak, ''tahliye açılımı gerektiği'' esprisini yaptığını ifade eden Zekeriya Öztürk, ''Tahliye olabilmem için Kürtçe konuşmam mı lazım'' diyerek, Kürtçe tahliye talebinde bulundu. Öztürk, Kürtçe konuşmasının bazı kişileri mutlu edeceğini, ancak tahliye olabilmesi için Kürtçe konuşmayacağını söyledi.

Tutuklu sanık İsmail Sağır da avukatı gelmediği için savunma yapamadığını belirterek, ''Neyle suçlanıyorum bilmiyorum. Avukatımla görüştükten sonra savunma yapacağım. Tanımadığım insanları suçlamak istemiyorum'' diye konuştu.

Sanık Tekin Irşi de yaklaşık 4 yıldır tutuklu bulunduğunu belirterek, ''2010 yılına geliyoruz. Tahliyemi istiyorum'' dedi.

İşçi Partili sanıkların avukatlarından Mehmet Cengiz ise ''Danıştay dosyasının davamızla birleştirilmesi yargılamayı sabote etmiştir. Bu durum, tutuklu olan müvekkilleri mağdur etmiştir. Danıştay sanıklarının ek sorguları alınamadığı için yargılamanın kilitlenmesine son verilmelidir'' şeklinde konuştu.

Danıştay sanıklarının savunmalarının Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde alındığını, sanıkların varsa başka diyeceklerini her zaman söyleyebileceklerini ifade eden Cengiz, mahkemenin sanki sanıkların sorguları yapılmamış gibi yargılamayı baştan başlatmaya çalıştığını kaydetti.

Cengiz, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin yaptıklarının burada tekrarlandığını dile getirerek, Yargıtay'ın, Danıştay dosyasını eksik soruşturmadan bozmadığını, ''Ergenekon'' davasındaki yargılamanın birleştirme aşamasında kaldığı yerden sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

Mahkemenin bu uygulamasının Danıştay saldırısı hakkında verilecek kararı geciktirdiğini ve kamu vicdanını rahatsız ettiğini savunan Cengiz, ''Birleştirilen bu davanın tefrik edilerek, ayrı bir esas kaydedilip sürdürülmesini istiyoruz'' dedi.

AVUKAT ZEYNEP KÜÇÜK'ÜN TALEBİ

Avukat Zeynep Küçük de MİT'in, 2003'te Başbakanlık ve Genelkurmay Başkanlığına sunulan Ergenekon şeması ve kitapçığının yer aldığı belgelerin 2006'da tekrar Başbakanlık ve Genelkurmay İstihbarat Dairesi Başkanlığına gönderilmesinin nedenine ilişkin mahkeme yazısına cevap verdiğini belirtti.

MİT'in cevabında, ''belirtilen hususların devam etmesi nedeniyle'' şeklinde ifadelerin yer aldığını kaydeden Zeynep Küçük, MİT'e yazı yazılarak, belirtilen hususların açıklanmasını istedi.

Duruşmaya taleplerin değerlendirilmesi için ara verildi.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?