banner39

Küçük kara balık uzayda

Hareket hastalığının sebeplerinin öğrenilebilmesi için küçük kara balıklar İsveç'ten fırlatılan bir roketle uzaya gönderildi. Balıklar 10 dakikalık uzay yolculuğu sorasında güvenle yere indi.

Arşiv 21.02.2008, 23:19 22.02.2008, 00:59
Küçük kara balık uzayda


Alman araştırmacılar, hareket hastalığı denilen araç tutmasıyla ilgili bir çalışma kapsamında onlarca küçük balığı kısa süreliğine uzaya gönderdiler.

Projenin başında bulunan Prof. Reinhard Hilbig, akvaryum içindeki 72 küçük balığın bulunduğu roketin, İsveç'in kuzeyindeki bir rampadan fırlatıldığını söyledi.

Hilbig, Cichlid (baby cichlid fish) cinsi balıkların, 10 dakikalık uzay uçuşları sırasında, ağırlıksız ortamda nasıl yüzdüklerinin filme alındığını, kimilerinin araç tutması nedeniyle dairesel yüzdüğünü, uzmanların şimdi balıkların bu yüzme görüntülerini inceleyeceklerini bildirdi.

Hilbig, insanlarla balıkların aynı mekanizmaya sahip olduklarını ve bu araştırmanın neden kimi kişileri araç tutarken, diğerlerini tutmadığını anlamaya yardımcı olmasını umut ettiklerini kaydetti.

Balıkların roketle yaptıkları 10 dakikalık uzay yolculuğunun iyi geçtiği, güven içinde yere indikleri ve durumlarının da iyi olduğu belirtildi. Hilberg, balıkların bu olağanüstü deneyimleri için şunları söyledi:

''Çok mutlular, sanırım bir uçuş daha istiyorlar.''

Kaynak : AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?