banner39

Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi Hollwood'da

Gladyatör yönetmeni Ridley Scott, Kudüs'ü Haçlılar'dan geri alan büyük Sultan Salahaddin Eyyubi'nin hayatını konu alan bir sinema filmi yaptı. "Cennetin Krallığı" adıyla çevrilen film, 11 Eylül sonrası Batı'da oluşan İslam dünyasına yönelik olusmuz imajı

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi Hollwood'da

Gladyatör filminin yönetmeni Ridley Scott tüm dünyada ses getirecek bir projeye daha imza attı. 130 milyon dolarlık bütçe ile İslam dünyasının önemli liderlerinden Selahaddin Eyyubi'yi anlatan bir film çevrildi. Film, 11 Eylül sonrası İslam dünyasına yönelik olumsuz imajı silmeyi amaçlıyor. Gladyatör filminin yönetmeni Ridley Scott, filmin konusunu, 12. yüzyılda 3. Haçlı seferleri sırasında Müslüman ve Hiristiyanların Kudüs için yaptıkları savaşı anlattığını söyledi. "Cennetin Krallığı" adıyla yayına girecek olan filmde, Müslüman Selahaddini canlandıran Suriyeli aktör Hasan Mesud, filmin aynı zamanda Ortadoğu'daki çatışmaları çözmek için ABD'nin diplomatik çıkarları uğruna savaştığını göstereceğini kaydetti. Mesud yaptığı açıklamada, "Selahaddin savaşta hem çarpışıyor hem de diyalog içerisini girebiliyordu. Diyaloğun savaştan daha iyi olduğunu göstermek istiyoruz." dedi. Mesud sözlerini şöyle sürdürdü, "Bugün süper güce sahip olan ABD, fakat kendisi bir diyalog kurmak istemiyor." Mesud, 1187'de Haçlılardan Kudüs'ü tekrar alan Selahaddin'in bir Kürt olduğunu, savaşçı olarak tanıtıldığını fakat aynı zamanda barış ve diyolağu savunduğunu söyledi.   
  
Salahaddin asil bir savaşçı  
  
Ridley Scott'un karakter olarak Selehaddin'e çok büyük saygı duyduğunu ve onu saygı duyulan bir asil bir savaşçı olarak göstermek istediğini belirten Mesud, "Bu filmle11 Eylül'de saldırıları sonrasında adil olmayan bir şekilde batı medyasında oluşan Müslüman imajının tekrar tamir edileceğine inanıyorum." diye konuştu. Mesud, yalnız bir filmin yeterli olmadığını ama yine de bunun bazı görüşleri etkileyebileceğine inandığını da belirtti. Arap aktörler de filmin Batı'da, İslam dünyasının eski basmakalıp anlayışını yok edeceğini belirtiyor.     
      
"Batı'nın bizi tanıma zamanı geldi"    
       
Bu yaz gösterime girmesi beklenen filmin bütçesinin yaklaşık 130 milyon dolara mal olduğu ifade ediliyor. Fas ve İspanya'da çekimleri yapılan filmin, mayıs ayında tama olarak biteceği kaydedildi. Yine aynı filmde Müslüman bir lideri canlandıran Mısırlı aktör Halid en-Nebi, bu film aracılığıyla Arap ve İslam dünyasının Batı'da daha iyi anlaşılabileceğini söyledi. Mısırlı aktör, "Bazı Hiristiyanlar bu filmin Müslümanları desteklediğini, bazı müslümanlar da filmin Hiristiyanları desteklediğini düşünebilirler fakat her iki tarafında film görmelerini tavsiye ediyoruz çünkü bunun olumlu etkileri artıracağını biliyoruz" dedi.   
  
"Batı Müslümanların terörist olmadığını anlayacak"  
  
Mısırlı aktör Halid en-Nebi Film ile ilgili açıklamasında, "Batı'nın artık bizi tanıma zamanı geldi. Biz terörist değiliz. İslam toplumları gayet medeni ve modern ve tarihimiz bunu çok açık bir şekilde kanıtlıyor" dedi. Filmin Müslüman karşıtlığına sebep olabileceğine dair iddiaları inkar eden Nebi, filmin zaten Amerikan film şirketi "Twentieth Century Fox" tarafından yapıldığını söyledi. Senarist William Monohan'ın ve yönetmen Ridley'in büyük çaba harcayarak objektif davrandığını ve senaryoda dengeli olduğunu ifade eden Mısırlı aktör Nebi, son güne kadar herşeyin beraberce tartışıldığını vurguladı. Bu arada, Yüzüklerin Efendisi 3'de, Karaiplerin Korsanı, Troy (Truva Atı) Filmlerinde oynayan Orlando Bloom, bu filmde genç bir demirci iken şovalye olup Kudüs için savaşan Blain adlı karakteri canlandırıyor.
    
  

       

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?