banner39

Kudüs yazmalarını pazarlıyorlar!

İsrailliler, Arapça Kudüs'e ait el yazmalarını internette fahiş fiyatlara satıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kudüs yazmalarını pazarlıyorlar!

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Mısır İskenderiye Kütüphanesi Yazma Eserler Müzesi Müdürü Yusuf Zeydan, bazı İsrail kurumlarının Kudüs yazmalarını internette satışa sunduğunu açıkladı.

 

Zeydan, "Fihristlenmiş Kudüs Yazmaları" başlıklı araştırmasında, bazı yazmaların İsraillilerin elinde olduğunu ve bunlardan bir kısmının Kudüs'teki İbrani Üniversitesi'nde, bazılarının da Yahudi Ulusal Kütüphanesi ve Kudüs'teki Üniversite Kütüphanesi'nde bulunduğunu belirtti.

 

Zeydan, "Araplar olarak biz bu yazmaların ancak çok azının içeriğinden haberdarız" dedi.

 

"Kudüs'ün Mirası.. Mekan ve İnsan Hafızası" konulu konferansta konuşan Yusuf Zeydan,  Arapça yazma eserlerin İsrailli araştırmacılar tarafından fihristlendiğini ve mikrofilmlere aktarılarak internette satışa sunulduğunu söyledi.

 

Yazma eserler arasından 400 kadarının hiçbir başka fihristte yer almayan nadir eserlerden olduğunu belirten Zeydan, tek bir nüshanın 32 bin eurodan satışa çıkarıldığını ve Aralık 2006'nın sonuna kadar başvuranlara 19 bin euroya kadar indirim yapılabileceğinin ilan edildiğini belirtti.

 

Zeydan daha sonra şöyle konuştu: "Kültür mirasımızı ticaret malına çevirdiler. Yazma eserlerden 100 adet satsalar, ki bu satılması beklenen en düşük sayıdır, milyonlar elde edecekler."

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?