banner39

Kuklacılar-İtalya'da gladyo terörü

Pınar yayınlarından çıkan Philip Willan imzalı kitap Türk gladyosunun da şifrelerini veriyor.

Arşiv 07.10.2009, 18:49 20.10.2009, 15:31
Kuklacılar-İtalya'da gladyo terörü


Dünya Bülteni / Kültür Servisi

İtalya'daki Gladyo operasyonuyla ilgili okumalar yapıldığında, "Vaktiyle orada neler olmuşsa şimdi bizde de aynı şeyler oluyor!" hissine kapılmamak mümkün değil. Türkiye'deki Ergenekon davası, askeriye, istihbarat, örgütler, iş dünyası, akademik camia, medya, mafya, localar, terör her birinden çeşitli unsurların nasıl da bir ilişkiler ağı oluşturduğunu adeta deşifre etmiştir Philip Willan'ın Puppetmasters/Kuklacılar adlı eseri. Eser, dikkatli araştırmacılar için, Türk Gladyosu da denilen Ergenekon'un, Jitem, Kontr-Gerilla ve Cuntalar'ın çok iyi tahlil edilebilmesinin adeta dış referanslı şifrelerini sunuyor.
Soğuk Savaş dönemi boyunca İtalyan tarihi, Türkiye'ninkiyle olağanüstü benzerlikler arz etmektedir, dolayısıyla her iki ülke de birbirlerinin deneyimlerinden bir şeyler öğrenebilirler. Zira İtalya ve Türkiye NATO'nun önemli üyelerindendir ve her ikisi de, kapitalist Batı ile komünist Doğu Avrupa arasındaki düşük yoğunluklu bir çatışmanın tam da ucunda yer almışlardır. 20. yüzyılın ikinci yarısında, her iki ülke de, organize suç unsurları ve devletin gizli servis yapılanması içindeki adamları aracılığıyla faaliyet yürüten aşırı ideolojik yapılanmalar tarafından kışkırtılan darbe planlarıyla, terörist saldırılarla, cinayetlerle dopdolu ciddi bir siyasi şiddeti yaşıyordu. Uygulanan 'gerilim stratejisi' ile radikal siyasi değişimlerin önlenmesi amaçlanmıştı, zira her iki ülkenin statüsü, Batı İttifakı'nın sadık bir üyesi olarak belirlenmişti. En önemli NATO ülkesi olan Amerika'nın istihbarat servisleri, İtalya ve Türkiye'nin yaşadığı bu süreçlerde önemli bir rol oynadı.

Ergenekon davasında "Bugüne nasıl geldik?" sorusuna cevap arayanlar için bir sürekli başvuru kitabı olarak görülebilecek olan Kuklacılar kitabı her bir satırında, "bundan sonra neler olacak, neler yapılmalı, hangi alanlara yoğunlaşılmalı?" sorularının muhtemel cevaplarını ve adeta şifrelerini içinde barındırmaktadır. Yerli ve Uluslar arası güç odaklarının egemenliklerini nasıl sağladıkları, stratejileri, bu bağlamda özellikle -NATO, CIA, Pentagon, MOSSAD bağlantılarıyla- Gladyo ve Ergenekon benzerlikleri üzerinde dikkat kesilenler için, Willan'ın Kuklacılar kitabı önemli bir ayrıntılar hazinesi...

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?