banner15

Kül bulutu Türkiye'yi teğet geçti gitti

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Avrupa'yı sarsan kul bulutunun Türkiye'yi teğet geçtiğini duyurdu.

Kül bulutu Türkiye'yi teğet geçti gitti


Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, İzlanda'daki yanardağın patlaması sonucu yayılan kül bulutları nedeniyle, ''Türkiye hava sahasında herhangi kapalı bir hava sahası bulunmadığını'' bildirdi.

Genel Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, 15 Nisan Perşembe günü İzlanda'nın güneyinde ''Eyjafjallajokull'' buzulu altındaki yanardağın patlaması sonucunda oluşan kül bulutunun Avrupa hava ulaşımına olan etkileriyle ilgili gelişmelerin daha önce kamuoyuna duyurulduğu hatırlatıldı.

Gün içinde yayımlanan basın bülteninde, Ankara FIR (hava sahası) dahilinde Zonguldak açıklarından tamamen deniz üzerinde kalan dar bir hava sahası içinde görülen bulutlar sebebiyle 10 bin ft. ile 30 bin ft. arasındaki irtifa bandında uçuşların tekrar yasaklandığının bildirildiği anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Konuyla ilgili olarak mevcut meteorolojik raporlar kapsamında yapılan değerlendirmeler sonucunda, kül bulutunun ülkemiz hava sahasını terk etmesi sebebiyle yukarıda bahsedilen uçuş yasakları da TSİ 16.15 itibariyle kaldırılmıştır.

Bu gelişmeler ışığında, bahse konu volkanik kül bulutu sebebiyle Türkiye hava sahasında herhangi kapalı bir hava sahası bulunmamaktadır.

Konu, Genel Müdürlüğümüz, DHMİ ve Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlükleri ile koordineli olarak yakından takip edilmektedir.''

Kaynak: AA


 

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2010, 01:19
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35