banner39

Kül mağduru turistlere vize müjdesi

İzlanda'daki yanardağın yol açtığı kül bulutu sebebiyle ülkelerine dönemeyen turistler, vizeleri dolsa da ceza almayacak.

Arşiv 20.04.2010, 15:30 20.04.2010, 15:30
Kül mağduru turistlere vize müjdesi

İzlanda'daki kül bulutları nedeniyle Türkiye'de mahsur kalan turistlere vize kolaylığı tanındı. 

Antalya'da 40 bin turistin ülkesine dönemediğini belirten Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır, "Vizesi dolanlar deport olup ceza almayacak." dedi. 

Sururi Çorabatır, yardımcısı Yusuf Hacısüleyman ve AKTOB'un yayın organı Resort Dergisi Editörü Fehmi Köfteoğlu ile basın toplantısı düzenledi. Çorabatır, uçuşların durdurulması sebebiyle tatil için geldiği Antalya'dan dönemeyen 40 bin civarında turist olduğunu söyledi.

Antalya Valiliği'nin girişimleri sonucunda ülkesine dönemediği için vizesi dolan turistlere 'deport (sınır dışı etmek)' uygulanmayacağını ifade etti. 

Normal şartlar altında deport olan birisinin o ülkeye 3 ile 5 yıl arasında girişinin yasaklandığını hatırlatan Çorabatır, "Antalya Valiliği, doğal afet nedeniyle ülkelerine dönemeyen turistler için kolaylıklar sağladı. Valiliğin aldığı kararla vizeleri dolup ülkelerine gidemeyenlere ceza verilmeyecek. Vizeleri dolanlar herhangi bir sorunla karşılaşmayacak. Bu uygulama ilk kez yapılıyor. Mağdur durumdaki turistlerin daha fazla mağdur olmasının önüne geçildi. Bu turistler hava sahası açılana kadar Antalya'da sorunsuz kalabilecekler." diye konuştu.

Çorabatır, Antalya'da kalan 40 bin turistten en az yarısını Türkiye'nin vize uyguladığı İngiltere, Hollanda, Belçika gibi ülke vatandaşlarının oluşturduğu bilgisini verdi.

ÇOCUKLU AİLELER GELMEKTEN VAZGEÇİYOR

Sururi Çorabatır, kül bulutları yüzünden ülkesine dönemeyenler kadar, tatil için rezervasyon yaptırmasına karşın Antalya'ya gelemeyen turistler de olduğuna değinerek, "Gelemeyenler tatil değişikliği yapıyor. Az da olsa gelmekten vazgeçenler var. Özellikle çocuklu aileler gelmekte çekingenler. Rezervasyon değişikli konusunda acentelerle yapılan görüşmelerde kolaylıklar sağlanıyor. Avrupa'da acentelerin bağlı olduğu birliğin aldığı karara göre ya ücretler geri ödeniyor ya da rezervasyon tarihleri ücretsiz değiştiriliyor." şeklinde konuştu.

EN BÜYÜK TURİZM KONGRESİ KASIMDA ANTALYA'DA

AKTOB tarafından 26-28 Kasım tarihleri arasında '1. Resort Turizm Kongresi' düzenlenecek. Dünyanın değişik yerlerinden alanında uzman bin 200 turizmcinin katılacağını kongreye devletin zirvesi de davet edilecek.

Bugüne kadar eksikliği hissedilen kongrenin Resort Dergisi ile ortaklaşa düzenleneceğini anlatan AKTOB Başkan Yardımcısı ve Kongre Düzenleme Komitesi Başkanı Yusuf Hacı Süleyman, şu bilgiyi verdi: "Bugüne kadar yapılan kongrelerden çok farklı olacak. Kongrede, Türkiye'nin uluslararası turizmdeki yeri, farklılıkları, avantajları, dezavantajları ele alınacak. Türkiye'nin bundan sonraki turizm hareketleri de tartışılacak. Uluslararası platformda turizmin liderlerinin katılacağı kongrede Gelecek yıllardaki turizm hareketleri ele alınacak, yatırımcılara ışık tutulacak. Bu kongre sayesinde turizme bakış açısı yeniden irdelenecek. Turizmin sosyal boyutları ilk kez bu kongrede ele alınacak."

 

Kaynak: Cihan

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?