banner39

Kunduz katliamı sorumlusu 'suçsuz' bulundu

Kunduz bombardımanından sorumlu Albay Klein suçsuz bulundu.

Arşiv 20.04.2010, 12:42 20.04.2010, 12:42
Kunduz katliamı sorumlusu 'suçsuz' bulundu

 Mucahid Yıldız-Dünya Bülteni / Almanya

Almanya Federal Başsavcılığı, Kunduz’da Taliban tarafından kaçırıldığı öne sürülen iki petrol tankerinin NATO uçakları tarafından bombalanmasını emrederek sorumluluğu üstlenmiş olan Alman Albay Georg Klein hakkındaki incelemeyi durdurdu. Bombardıman sonucu olay yerinde 150’ye yakın insan hayatını kaybetmişti. Şimdi insan hakları savunucusu üç avukat Albay Klein hakkında dava açmayı planlıyor.
 
İnsan Hakları Organizasyonu ECCHR temsilcisi avukat Wolfgang Kaleck’e göre, başsavcılık zaman problemi olmamasına rağmen Kunduz kurbanlarının avukatlarına olayla ilgili belge ve delilleri hukuki bakımdan incelemelerine fırsat vermeden soruşturmayı durdurdu. Avukat Wolfgang Kaleck, Kunduz katliamı kurbanlarından 79, yakınlarından da 456 Afganlıyı temsil eden üç avukattan biri.
 
Eylül 2009’da yapılan bombardımandan dolayı Alman başsavcılığı Albay Klein’ın savaş suçlusu olduğu zannıyla hakkında soruşturma başlatmıştı. Soruşturma sonucu başsavcılık Albay Klein’ın ‘Savaş idaresinde yasak metod’ kullanmadığı kanaatine vardı.
 
Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg ve Alman Ordusu Birliği, savcılık kararını memnuniyetle karşıladıklarını, kararın Afganistan’daki Alman askerlerinin de hukuki güvenliğini sağladığını belirttiler. Guttenberg Kunduz katliamından sonra istifa eden Savunma Bakanı Jung’un yerine bakan olarak geldiğinde bombardımanın ‘askeri bakımdan uygun’ olmadığını ifade etmişti.
 
Öte yandan Hristiyan Demokratlar Birliği fraksiyon şefi Andreas Schockenhoff ‘Frankfurter Rundschau’ gazetesine konuşarak, çalışmalarını sürdürmekte olan Kunduz Parlamento Komisyonunun da artık gereksiz olduğunu ve komisyon faaliyetlerinin durdurulması gerektiğini söyledi. Perşembe günü Savunma Bakanı Guttenberg’in de dinlenmesinden sonra komisyonun delil toplama çalışmasını sona erdirmesi bekleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?