banner39

Kunduz katliamını Alman Meclisi biliyormuş!

Kunduz katliamından Federal Alman Meclisi seçimlerden önce haberdar olduğu bildirildi.

Arşiv 17.12.2009, 14:58 17.12.2009, 17:11
Kunduz katliamını Alman Meclisi biliyormuş!

Mücahid Yıldız-Almanya / Dünya Bülteni

Kunduz katliamını soruşturmak için dün çalışmalarına başlayan Alman Federal Meclis Komisyonu'na hükümet yetkililerinin verdiği cevaplardan sonra, seçimlerden 19 gün önce 27 Eylül'de parlametoda grubu olan tüm fraksiyon liderlerine, operasyonda kurallara uyulmadığına dair ve sivillerin hayatını kaybettiği bilgisi de dahil, tüm bilgilerin verildiği ortaya çıktı.

Savunma Bakanlığı Parlamento görevlisi Christian Schmidt (CSU'lu) mecliste yapılan ateşli tartışmada başbakan Merkel'in 8 Eylül'de yaptığı hükümet açıklamasında, Kunduz'la ilgili olarak 5 Eylül'de bombardıman emrini veren Albay Klein'dan bir rapor aldığını duyurduğunu söyledi. Ancak bu raporun o zamanki Genel Kurmay başkanı Wolfgang Schneiderhan'a verilmediği ortaya çıktı. Schneiderhan ise başbakanlığın bu raporu 10 Eylül'de aldığını söyledi. Yeşiller'den fraksiyon başkanı Trittin, Klein'ın 5 Eylül'de Taliban militanlarını öldürmek istediği bilgisini verdiğine dikkat çekti.

Christian Schmidt, Savunma bakanlığının 7 Eylül'de Afganistan İşgal Kuvvetleri ISAF'tan bir rapor aldıklarını, bu raporda askeri kurallara uyulmadığı ve sivil kurbanların olduğundan bahsedildiğini doğruladı. Schmidt alınan bu gizli bilgiyi 8 Eylül sabahı (yaklaşmakta olan seçimlerden 19 gün önce) meclisteki tüm fraksiyon başkanlarına aktardıklarını söyledi. Sosyal Demokratların savunma uzmanı Rainer Arnold aldıkları bu raporda sivil kurbanlardan ve askeri kuralların çiğnendiğinden kesinlikle bahsedilmediğini iddia etti.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?