banner39

Kuraklık Anadolu'da göç dalgası başlatıyor

Anadolu'da etkili olan kuraklık, insanların göç etmesine neden oluyor.

Arşiv 26.05.2008, 17:11 26.05.2008, 18:46
Kuraklık Anadolu'da göç dalgası başlatıyor


Barajlarda su yok. Enerji Bakanı elektrik üretiminde sıkıntı olduğunu açıkladı. Güneydoğu'da ise kuraklıktan ekili alanların yüzde 90'ı etkilendi. Doğu'da etkili olan kuraklıktan dolayı, çiftçilikle uğraşanlar başka illere göç etmek zorunda kalıyor.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığının talimatı üzerine Bismil ve Çınar ilçelerinde kuraklıktan zarar gören tarım alanlarının tespit edilmesi çalışmalarının tamamlandığını belirten Çınar ve Bismil ilçesi Kaymakamı Hasan Tanrıseven, ekili alanlardaki zararla ilgili tespit raporunun bir hafta sonra Bakanlığa sunulacağını söyledi.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğünün verilerine göre, bu yıl düşen yağış miktarının önceki yıllara oranla yüzde 60 oranında azalması sonucu ekili alanların zarar gördüğünü belirten Kaymakam Tanrıseven, "Ekili alanların yüzde 90'ını oluşturan Bismil'de 1 milyon 150 bin, Çınar'da da 622 bin dekar alan kuraklıktan etkilendi. Hububat ekilen alanlardan Bismil ilçesinde 150 bin dekar buğday, 5'şer bin dekar arpa ve mercimek sulanırken, Çınar'da ise sadece 20 bin dekarlık buğday ürünü sulanabildi" dedi.

Bismil'de 115, Çınar'da ise 96 kırsal yerleşim biriminin kuraklıktan etkilendiğini kaydeden Kaymakam Tanrıseven, sulanmayan arazilerde yüzde yüz zarar olduğunu, sulanan arazilerde de verim düşüklüğü yaşanacağını belirtti.

"HAYVANCILIKLA UĞRAŞANLAR GÖÇ EDİYOR"

Güneydoğu'da etkili olan kuraklıktan çiftçilikle uğraşanlar kadar hayvancılıkla uğraşanların da etkilendiğini belirten Kaymakam Tanrıseven, hayvancılıkla uğraşanların başka illere göç etmek zorunda kaldığını söyledi.

Kuraklık nedeniyle hayvanlarını otlatmakta güçlük çeken ve bu nedenle verim alamayanların Doğu Anadolu Bölgesi'nde meraların bulunduğu alanlara zorunlu olarak göç ettiğini ifade eden Kaymakam Tanrıseven, şunları söyledi:

"Hayvancılıkla uğraşanlar göç ediyor. Özellikle Doğu Anadolu Bölgesi'nde çeşitli illerdeki yaylalara göç başladı. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ve Valimiz, Doğu Anadolu Bölgesindeki illerin valileri ile görüşerek bölgemizde hayvancılıkla uğraşan, ancak kuraklık nedeniyle göç etmek zorunda kalan vatandaşlarımıza meralarda yer açılması ve destek olunmasını istedi."

HES'LERDEN ELEKTRİK ÜRETİMİNDE SIKINTI VAR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, kuraklığın etkisiyle hidrolik santrallerden (HES) üretilen elektrik miktarında sıkıntı olduğunu belirterek, "Ancak aldığımız tedbirlerle bu durumu da inşallah yürüteceğiz" dedi.

Maden İşleri Genel Müdürlüğü ile Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen, "Doğal Sermayemiz Harekete Geçiriliyor, Jeotermal Kaynaklar ve Yasa Uygulamaları" konulu eğitim ve uygulama seminerine katılan Bakan Güler, toplantı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde doğal gaz boru hattında çıkan yangının sebebinin belli olup olmadığı yönündeki bir soru üzerine Bakan Güler, şu anda ilgililerin etüt yaptığını ve toplantı çıkışında kendileriyle görüşeceğini belirterek, "Fakat yangın kontrol altına alındı" dedi.

Bir basın mensubunun, "HES'lerde su miktarının azaldığı, bunun da elektrik üretiminde düşüşe neden olacağından bahsediliyor. Yaz yaklaşıyor, bununla ilgili bir önlem aldınız mı?" şeklindeki sorusu üzerine Enerji Bakanı, ilgililerin her şarta göre alternatif tedbirler üzerinde çalıştıklarını belirterek, şunları söyledi:

"Evet, HES'lerde sıkıntı var. Kuraklığın etkisi gayet tabii ki bizim için de önemli. Ancak bu noktada aldığımız tedbirlerle bu durumu da inşallah yöneteceğiz. Hem üretimdeki hem iletimdeki hem de dağıtımdaki arkadaşlarımız bunun üzerinde çalışıyorlar, bunu da yöneteceğiz. Şu anda bir sorun yok, ama gayet tabii ki tedbirlerimizi alıyoruz."

Kaynak: Ajanslar

 

 

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?