banner15

Kuran kursları okullara köstek değil

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı, Kuran kursu sayısını artırmanın diğer eğitim kurumlarına olan ilgiyi azaltmayacağını bildirdi.

Kuran kursları okullara köstek değil

Kuran kurslarının laik eğitim sisteminin genel amaçlarına ulaşma konusunda okullara köstek değil, destek olduğunu ifade eden Aydın, Kuran kurslarının kişiyi yüksek öğretime yönlendirdiğini kaydetti. Aydın, nasıl ki halk eğitim kurslarının sayılarının artmasından rahatsızlık duyulmuyorsa, Kuran kursu sayısının çokluğundan da kaygılanılmaması gerektiğini ifade etti.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Muhammet Şevki Aydın, Kuran kursu sayısını artırmanın diğer eğitim kurumlarına olan ilgiyi azaltmayacağını belirtti. Muhammet Şevki Aydın “Diiyanet” dergide yayınlanan bir makalesinde, halkın din eğitimi konusundaki ihtiyaç ve taleplerini görmezlikten gelme veya geçiştirmenin devlet, ülke ve millet üzerinde büyük yaralar açtığını ifade ederek, bu gerçeği bilen Diyanet’in talepleri geri çevirme kolaycılığını tercih etmediğini bildirdi.

“Herşeyden önce Kuran kursu sayısı, okul sayısı gibi değerlendirilemez. Kurslar genelde tek sınıflı olup öğrenci sayısı çok azdır. Bir kurs 15 öğrenci ile açılabilmektedir. Ama okul böyle değildir. Söz gelimi 4 bin okul dendiğinde, akla 4 milyon civarında öğrenci gelmektedir. Aynı sayıda Kuran kursu 150 bin civarında öğrenciyi ifade etmektedir” diyen Aydın, Kuran kursu sayısının fazlalığının okullardan öğrencilerin alıkonulmasının nedeni olarak değerlendirildiğini kaydetti. Aydın, Kuran kurslarına örgün eğitimle şöyle ya da böyle ilgilireni kesmiş kişilerin geldiğine işaret etti. Başkanlığın kursa gelenleri eğitimlerini sürdürmeye teşvik ettiğini dile getiren Aydın, ilköğretimi bitirenlerin ortaöğretime, ortaöğretimi yarıda bırakmış olanların onu talmamlamaya, ortaöğretimi bitirmiş olanların ise yükseköğretime yönlendirildiğini belirtti.
Aydın, “Kuran kursu örgün eğitim kurumu değil, yaygın eğitim kurumudur. Bu nerenle onun sayısının artması diğer eğitim kurumlarına olan ilgiyi azaltmamakta, onların öğrencisini kendisine çekerek öğrencilerin çoğunluğunun belli bir alternatif din eğitiminden geçirilmesine de yol açmamaktadır. Kuran kursu laik eğitim sistemimizin genel almaçlarına ulaşma konusunda okullara destek olmak, katkı sağlamak durumundadır. Köstek olması asla söz konusu olamaz” dedi.

Nasıl ki halk eğitim kurslarının sayılarının artmasından rahatsızlık duyulmuyorsa Kuran kursu sayısının çokluğundan da kaygılanılmaması gerektiğini ifade eden Aydn, “Kuran kursu, bu çerçevede kaygılanmamıza neden oluyorsa o takdirde de çare sayılarının azlığı ya da çokluğu ile ilgilenmek değildir” dedi.

Edinilen bilgiye göre Türkiye’de şuanda faaliyette olan Diyanet’e bağlı 5 bin 100 Kuran kursu bulunuyor.

Anka

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48