Kur'an'a hakaret haberleri Kuzey Irak'ı gerdi

Son dönemde ardarda yaşanan Kur'an'a yönelik saldırılar Kuzey Irak'ta Araplar ve Kürtler arasında yeni bir gerginliği ateşledi

Kur'an'a hakaret haberleri Kuzey Irak'ı gerdiDünya Bülteni/Haber Merkezi

Kuzey Irak Kürt Bölgesi'nde ve Norveç'te yaşayan Iraklılar arasında bir süredir "İslam'a ve Kur'an'a hakaret" iddiaları nedeniyle her geçen gün artan bir gerginlik yaşanıyor. Gerginlik, son olarak Erbil ve Norveç'ten gelen iki açıklama ile gün ışığına çıktı.

Erbil'deki Runaki Camii imamı Şeyh Abdulhak Runaki, bölgede ardarda yaşanan Kuran yırtma ve yakma eylemlerini kınayarak, Kürt liderlerden İslam'a yönelik bu saldırılara müdahale etmesini istedi.

Norveç'te siyasi mülteci olarak yaşayan ve Molla Krekar lakabıyla bilinen Necmeddin Farac Ahmed ise "sıradan hale gelmeden" önce Kürtlerin İslam'a ve Kuran'a yönelik saldırılara tepki vermesi çağrısı yaptı.

Tepkiler, bölgedeki Sünni ve Şii grupların verdiği bilgiye göre, Kürt Bölgesi'nde ardarda yakılmış ve parçalanmış Kuran-ı Kerim'lerin çöplerde bulunması, ve Norveç'teki bazı Kürt gençlerin Kuran'ı yırtarken çekilen görüntülerinin You Tube'da yayınlanmasının ardından geldi.

"BİREYSEL SALDIRILAR"

Irak ve Norveç'teki Kürtler'in ve Araplar'ın büyük tepkisine neden olan, öte yandan bu topluluklar arasındaki gerilimi de alevlendiren olaylar ilk dönemde "bireysel saldırılar" olarak basına yansımıştı.

Halepçe'de bir çöp kutusu içinde yırtılmış bir Kuran bulunmasıyla başlayan tartışmalar devam ederken, Süleymaniye'de Hamhane Camii tuvaletinde de yere atılmış bir Kuran bulundu. Müslümanların artan tepkilerini "bireysel eylem" söylemiyle dindirmeye çalışan Kuzey Irak Kürt Yönetimi'nin çabaları Erbil'in dış mahallelerinde parçalanmış onlarca Kuran sayfasının bulunmasıyla sonuçsuz kaldı.

Kuzey Irak'taki dindar insanlar arasında öfke ve kızgınlık meydana getiren bu eylemlerde, Peşmerge'nin rolü olduğu iddiası da ortaya atıldı. Bava Nur şehrinde Peşmerge güçlerine bağlı bir polisin, cemaatin namaz kıldığı sırada bir camiye girdiği, Kuran'ı yırttığı ve camidekileri provoke etmeye yönelik konuşmalar yaptığı öne sürüldü. Polis memurunun şikayet üzerine gözaltına alındıktan iki gün sonra serbest bırakıldığı da belirtildi.

NORVEÇ DE GERGİN

Öte yandan, Kürt bölgesinde yaşanan bu gelişmelerin ardından, Norveç'te yaşayan Kürt gruplar arasında da benzer eylemlerin gerçekleştirildiği belirtildi.

1991'den bu yana Norveç'te yaşayan Necmeddin Farac Ahmed, bazı Kürt gençlerin Kuran'a yönelik hakaretler içeren sözlerini ve özellikle Enfal Suresi bulunan sayfaları yırttıkları görüntüleri içeren videoların 22 Nisan'dan bu yana You Tube'da yer almaya başladığını söyledi.

Bu saldırıların "bireysel" söylemi ile geçiştirilemeyeceğini belirten Ahmed, Irak'taki müslümanları ve Kürt yöneticileri bu "aşağılık" provakasyonları engellemeye çağırdı.

Irak'taki 'Iraqirabita.org' sitesi İslam'a ve Kuran'a yönelik bir kampanya düzenlenmesini talep ederken, Kürdistan İslam Birliği yetkilileri de saldırıları kınadı, hiç bir dine yönelik hakaretin kabul edilemeyeceğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2010, 19:08
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
KADRİYE USTA
KADRİYE USTA - 11 yıl Önce

ALLAH*CC*DİNİNİ KORUYACAĞINI VADEDİYOR. RABBİM ZALİMLERİ ISLAH ETSİN.*KENDİ KAZDIKLARI KUYUYA DÜŞSÜNLER.TÜM ,MÜSLÜMAN KARDEŞLERİM,SİZLERE SESLENİYORUM,GECELERİ UYKULARIMIZI ARALAYARAK ,CİDDİ, CİDDİ RABBİMİZE DUALAR EDELİM.İSTEĞİN,VEREĞİM BUYURUYOR, YARATANIMIZ.DUALARDA BULUŞMAK TEMENNİSİYLE ALLAHA EMANET OLUNUZ...

banner39