banner39

Küresel ekonomide erken düzelme sinyali

IMF-Dünya Bankası toplantılarında, ekonomide düzelme başladığı belirtildi.

Arşiv 04.10.2009, 22:54 04.10.2009, 22:54
Küresel ekonomide erken düzelme sinyali


IMF ve Guvernorlar Kurulu Finansal Komitesi kararlarında, yoğunlaştırılmış eylemlerin, küresel ekonominin erken düzelmesi konusunda işaret verdiği belirtildi.

IMF ve Guvarnorler Kurulu Finansal Komitesi 20. toplantısı, IMF-Dünya Bankası yıllık toplantıları çerçevesinde İstanbul'da yapılırken, toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, alınan kararlara yer verildi.

Kararlarda, Pittsburg'da yapılan G-20 zirvesinde alınan kararların memnunlukla karşılanırken, küresel ekonomide güçlü, sürdürülebilir ve dengeli büyüme konusundaki taahhütler desteklendi.

Ekonomik düzelme başlarken, krizden çıkış stratejilerinin yürütülmesi konusunda birlikte çalışma taahhüdünde bulunuldu.

IMF kotaları konusunda yapılan reformun, Fon'un etkinliğini ve meşruluğunu artıracağı belirtildi.

G-20'de alınan kararın, Fonun gözetim yetkisini güçlendirilmesi açısından önemli olduğu vurgulanarak, Fon'a üye ülkelerin IMF'ye geçici kaynaklar sağlanması konusundaki taahhütleri memnuniyetle karşılandı. Bu kaynakların krize yanıt niteliğinde borç verme kapasitesinin artmasına yardımcı olacağı ifade edildi.

Fon'un yenilikçi çalışmaları üye ülkeler için finansal güvenlik karını yükselteceğine yer verilerek, Fon'un üye ülkelerin aralarında finansal oynaklık ve aşırı rezerv birikimini azaltmak da olmak üzere ödemeler dengesi sorunun çözümüne yardım etme kapasitesini yükseltmeye devam edeceği kaydedildi.

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?