banner15

Küresel Güvensizlik Başladı

Küresel Araştırma Globescan’a göre dünya vatandaşlarının ulusal kurumlarına olan güveninde ciddi kırılmalar yaşandı. Uzmanlar, insanların güveninin yeniden kazanılmaması durumunda dünyanın yönetilemez hale geleceği uyarasında bulundu.

Küresel Güvensizlik Başladı

Globesca'nın dünya genelinde yaptığı araştırma, halkın hükümetlere olan güvensizliğinin ciddi boyutlarda olduğunu gösteriyor. Araştırmada, büyük Devlet'lerin ekonomi ve sosyal politikalarının halkta güven kırılmasına yol açıtığı belirtilirken, ülkelerin pazar ekonomisindeki imajının da çok kötü olduğuna dikkat çekiliyor.
Araştırmacılar, bu güvensizliğin Devlet'lere bir uyarı niteliğinde olduğunu belirtirken, bu güvensizliğin 11 Eylül saldırılarından sonra daha belirgin hale geldiğine işaret ediyorlar. Globescan kurumundan, Mark Adams'ın raporuna göre, güvensizliğin halk ve ekonomide bir patlamaya yol açabileceği uyarısı yapılıyor. Brezilya, Güney Kore, Meksika, Kanada ve İspanya hükümetlerine halkın güveninin düştüğünün belirtildiği raporda, Arjantin ve Amerikalılarda da hükümete olan güvenin oldukça azalma yaşadığı kaydedildi.

Hükümetlere güven azaldı

Bununla birlikte Nijerya'da, halkın hükümete olan güveninde yüzde 13 oranında düşüş yaşanırken, halkın büyük güven duyduğu belirtilen İngiltere'de bile 2001 yılından bu yana büyük güven kırılması yaşandığının altı çizildi. Rapora göre bir tek Rusya'da hükümete olan güvende artış yaşandı. İstitatistiklerde İtalya, Fransa ve Endonezya'da güven oranının sabit kaldığına dikkat çekiliyor. Ancak Fransa'daki araştırma Ekim ve Kasım aylarında yaşanan şiddet olaylarından önce yapıldığı için son durum yansıtılmadı.
Fransa'da yapılan son anketlerde Fransızların yüzde 63'ü kendi ve çocuklarının geleceği konusunda umutsuz olduğu ortaya çıktı. İfop anket kuruluşunun araştırmasına göre, her dört Fransızdan üçü ekonomik sorunların giderilmesi konusunda hükümete güvenmiyor. Yüzde 45'i ise 'hiç mi hiç' güvenmiyor.
Globescan raporu, Amerika'da halkın hükümete güveninin büyük bir gerileme yaşadığının altını çizerek, Amerikalıların kendi politikacılarına güvenmediğini kaydediyor. Amerikan hükümetine olan güvensizliğe petrol ve gıda programında yaşanan sıkandalların büyük bir etkisinin olduğu belirtiliyor.

DTÖ'ye hiçbir ülke vatandaşı güvenmiyor

Gelişmiş G7 ülkelerinde de durum pek farklı değil. Amerika'ya olan güvensizlik G7 ülkelerinin imajını da etkiliyor. Ayrıca Brezilya ve Rusya'da Birleşmiş Milletler'e karşı olan güvenin hemen hemen kaybolduğuna işaret ediliyor. Rapor, Dünya Ekonomi Forumu'nun Davos zirvesinde bu güven kırılmasının net bir şekilde görüldüğünün altını çiziyor. Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) durumu daha karamsar bir tablo ortaya koyuyor. Raporda, DTÖ'ye olan güvenin son iki yılda büyük bir düşüş yaşadığına vurgu yapılarak, hiç bir ülkede halkın büyük çoğunluğunun bu DTÖ'ye güvenmediği kaydedildi. Sadece Çin, Türkiye, Polonya ve Brezilya'da farklı bir tablo ortaya çıkıyor. Bu ülkelerde DTÖ konusunda tam bir balans ayarı olduğuna işaret ediliyor.

'Dünya çok tehlikeli bir gidişat izliyor'

Globescan sözcüsüne göre, 30-40 yıl öncesine kıyasla hükümetlerin artık destek görmesiğinin altını çiziyor. Bu nedenle küresel ekonomi ve politik kararların gözden geçirilmesi gerektiğine vurgu yapan Adams, dünyanın bugün çok gelişmiş bir durumda olduğu ama çok tehlikeli bir gidişat izlediği uyarısında bulundu. Bu durum Devletler ve hükümetlerin başını oldukça ağrıtmakta. Adams, insanların güveninin yeniden kazanılmaması durumunda dünyanın yönetilemez hale geleceğini söylüyor. Sonuç olarak, 2005 yılı yaz aylarında 20 bin 800 kişi arasında yapılan araştırma sonucunda her alanda gelişmiş ülkeler şöyle sıralandı: Arjantin, Brezilya, Kanada, Almanya, İngiltere, Fransa, Hindistan, Endonezya, İtalya, Meksika, Nijerya, Rusya, İspanya, Türkiye ve Amerika.

 

 

 


 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48