banner39

Küresel krizciler dolandırıcı çıktı

Kürsel krizin sorumluları Lehman Brothers'dan sonra şimdi de Goldman Sachs'ın ipliği pazara çıktı...

Arşiv 17.04.2010, 14:13 17.04.2010, 15:59
Küresel krizciler dolandırıcı çıktı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerika’nın dev yatırım bankalarından Lehman’dan sonra şimdi de Goldman Sachs’ın yatırımcılarını dolandırdığı ortaya çıktı. ABD Borsa Denetim Kurulu SEC, Cuma günü mahkemeye başvurarak dünya çapında çok etkili olan Goldman Sachs’ı dava etti. Dolandırılan müşteriler arasında orta gelirli vatandaşlara yatırım imkanları sunan Alman Mittelstandbank IKB’de bulunuyor. Goldman Sachs’ın dolandırıcılığı nedeniyle sadece IKB’nin 150 Milyon dolar zarar ettiği bildirildi.
 
Goldman Sachs’ın dolandırıcılığının dünyadaki finans krizinin başlamasından az bir süre öncesi 2007’de başladığı belirtildi. O zamanlar ABD’deki ev fiyatları devamlı artış gösteriyordu. Ancak yatırımcılar şüpheli yaklaşıyorlardı. SEC’in tesbitine göre dev Amerikan bankası Hedgefonds Paulson & Co fiatların daha da artacağı ve balonun birgün patlayacağı umuduyla Goldman Sachs’ın yatırımcılarının yardımıyla bahis oynar gibi yatırıma başladı.
 
Goldman Sachs, Hedgefonds Paulson & Co’ya kredi verdiğini açıklamadan yatırımcı müşterilerine ikinci sınıf ipotekli CDO isimli finans hisselerini sattı. Birkaç ay içinde Subprime Mortgages’in süratle aşağı düşmesi, yani gayrimenkul fiatlarının aşırı bir şekilde azalması, dünya çapında etkili olan finans krizini getirdi.
 
Aralarında Alman bankası IKB’nin de bulunduğu Goldman Sachs’ın mağdurlarının toplam zararının yaklaşık 1 milyar dolardan fazla olduğu tahmin ediliyor. SEC’in araştırmalarına göre Paulson’un yaklaşık aynı miktarı kazandığı, Goldman’ın da 15 milyon dolar hizmet bedeli aldığı ortaya çıktı.
 
Goldman Sachs’ın dolandırıcılığı haberi Borsa’ya bomba etkisi yaptı. Goldman Sachs hisseleri yüzde 16 değer kaybetti. Dünya çapında başka bazı bankalar da yüksek miktarlarda değer kaybettiler. Deutsche Bank’ın kaybı yaklaşık yüzde 8’i buldu. Şimdi yatırımcılar SEC’in daha başka finans bankalarını da incelemeye alacağından korkuyorlar.

banner53
Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?