banner39

Küresel Şirketler Çevreyi Mahvediyor

ABD Başkanı Bush’un danışmanlarından Philip Cooney, iklim değişikliği konulu bilimsel raporu tahrif etti. Bush yönetiminin, küresel ısınma politikasını belirlerken enerji tekeli Exxon’a danıştığı da ortaya çıkarıldı. Cooney, Bush’a danış

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Küresel Şirketler Çevreyi Mahvediyor

Bush yönetiminin “iklim değişikliği” konusundaki resmi politikasının, eski bir petrol lobicisi tarafından kontrol edilip değiştirildiği ortaya çıktı. Elde edilen belgelere göre, Philip Cooney adlı lobici, böylece sera gazı etkisi ile küresel ısınma arasındaki bağlantıyı gizledi.
Cooney, Beyaz Saray’ın çevre kalitesi konusunda kurduğu konseyin başkanlığını yürütüyordu. Resmi belgelere müdahale ederek, bilim çevrelerinin iklim değişikliği ve küresel ısınma konusundaki kimi kuşkularını abarttı ve ön plana çıkardı. Oysa kendisinin hiçbir bilimsel eğitimi yoktu. Cooney, Bush’a danışmanlık yapmadan önce “Amerikan Petrol Enstitüsü” (API) adlı lobi grubunda çalışıyordu. Petrol tekellerinin kurduğu bu kuruluş, küresel ısınma ile tekeller arasındaki bağlantıyı gizlemeyi amaç edinmiş bulunuyor. Çevreci örgüt Greenpeace’in araştırma yöneticisi Kert Davies, “Cooney, API’de çalışmaya devam ediyor. Yani aslında Beyaz Saray’a danışmanlık yapan, API’nin ta kendisi” diyerek duruma açıklık getirdi. 

Raporlarda tahrifat
 
New York Times gazetesi tarafından yayınlanan el yazısı notlar, Cooney’in, kamuya bağlı bilimciler tarafından hazırlanmış taslakları nasıl tahrif ettiğini gösteriyor. Örneğin, belgede iklim değişikliği konusunda yazılmış “belirsizlikler” ibaresi, “çok önemli ve esaslı belirsizlikler” haline getiriliyor. “İklim değişikliğinde biyolojik ve çevresel etmenlerin ne ölçüde rol oynadığını saptamak güç” ifadesi de, benzer bir biçimde “çok güç” haline getiriliyor. Kert Davies, Cooney’in Beyaz Saray politikasındaki etkisinin belge tahrifatından çok daha fazla olduğunu belirterek, lobiciyi “kapı bekçisi” olarak nitelendirdi. Çünkü Cooney, iklim değişimi konusunda Beyaz Saray yönetimiyle kimin görüşebileceğini de belirliyordu. Cooney’in görüştüğü politika danışmanlarından biri, “Rekabetçi İşletme Enstitüsü” adlı tekel lobi örgütünün yöneticilerinden Myron Ebell’di. Bu örgüt, ABD’nin Kyoto Protokolü’nü imzalamasına karşı faaliyet yürütmekteydi. Ebell’in Cooney’e yazdığı Haziran 2002 tarihli bir notta, “Bizi çağırdığınız ve yardımımızı istediğiniz için teşekkür ederiz” deniliyor. 

Exxon’a şükran!
 
Bir başka belgede ise, Bush yönetiminin, petrol tekeli Exxon’a, iklim değişikliği hakkındaki politikanın belirlenmesindeki “katkılarından” ötürü teşekkür ettiği görülüyor. Beyaz Saray yetkilisi Paula Dobriansky, Exxon yöneticileriyle yazışmalarında, “şirketin hangi iklim değişikliği politikalarını uygun bulduğu” konusunda tavsiye istiyor. Dobriansky, Exxon’un yönettiği GCC adlı lobi örgütüne yazdığı bir mesajda, “ABD Başkanı, kısmen sizden aldığı bilgiler ışığında, Kyoto’yu reddetti” diyor. Belgelerde dikkat çeken bir başka ibare, “Beyaz Saray, Exxon’u, Kyoto gibi bağlayıcı yaklaşımlara karşı en aktif mücadele yürüten şirketlerden biri olarak değerlendirmektedir” şeklinde. ABD Başkanı Bush, iktidara geldiğinden sonraki birkaç ay içinde, ABD’nin Kyoto Protokolü’nden çekildiğini açıklamıştı. Bu belge, ABD başta olmak üzere sanayileşmiş ülkelerin sera gazı emisyonlarını bir ölçüde kısıtlıyor. Exxon, 380 milyar dolarlık toplam varlığıyla, ABD’nin en değerli şirketi olarak biliniyor. (Evrensel)

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?