banner15

Kurey: El Fetih seçimleri şaibeli

Filistin El Fetih hareketi merkez kurul üyesi Ahmed Kurey, kongre seçimlerinin temiz olmadığını belirtti.

Kurey: El Fetih seçimleri şaibeli


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistin El Fetih hareketi merkez kurul üyesi Ahmed Kurey, El Fetih kongresinde yaşananlar hareket üyeleri arasında kızgınlık yarattığını ve seçim sonuçları ile oynandığını söyledi.

Kurey, El Kuds El Arabi'ye yaptığı açıklamada seçimler, yapılış biçimi, sonuçların sayımı noktasında birçok soru işareti var. Seçimlerde birçok isim silindi, başka isimler baskıyla içeri sokuldu.

Ahmed Kurey, merkez yönetim kurulu üyelerinin seçimi için tek sandık kullanılması gerekiyordu ancak şüpheli bir biçimde on sandık kullanıldı, dedi.

Filistinli lider şakayla karışık "Tahran'da olan bitenler Filistin'de olan bitenin yanında çok hafif kalır" şeklinde sözlerine devam etti.

Ahmed Kurey, İsrail ile çeşitli düzeylerde diyalog kuran dört güvenlik liderinin merkez kurul üyesi olarak seçilmesinin tesadüf olmadığını vurguladı.

Kurey, "ben seçimlerin içeride yapılmasına karşı çıkmıştım. Beyti Lahim olacak, denilince titiz bir şekilde yürütülmesi için çalıştım. Ancak bazı gruplar nedeniyle her şey alt üst oldu" dedi.

Gazze Şeridi'nden seçimlere gönderilen oyların da engellendiğini belirten El Fetih yöneticisi, bunun üzerine seçim komitesi başkanı Muhammed El Sayyad'ın tepki göstererek istifa ettiğini, ancak baskılar sonucu yeninden seçimleri yürütmek zorunda kaldığını söyledi.

El Kuds El Arabi'nin haberine göre eski El Fetih merkez kurul üyeleri ve El Fetih hareketinin ileri gelenleri kendi aralarında yeni bir oluşum için görüşmeler yapıyor.
Yeni oluşum içerisinde Ebu Şakir El Netşe, Nasr Yusuf ve Muhammed Cihad gibi isimler var ve yeni oluşum şimdilik "Feth Sahve" (Uyanış) adını taşıyor.
Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2009, 17:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35