banner15

Kurnaz ağır işkenceleri anlattı

Yıllarca Guantanamo'da tutulan Murat Kurnaz, Alman Federal Meclis Araştırma Komisyonu'nda tanık olarak dinlendi.

Kurnaz ağır işkenceleri anlattı

Dünya Bülteni / Kadir Kon

 

Eski Guantanamo Tutuklusu Murat Kurnaz kendine kötü muamelede bulunduğunu iddia ettiği iki Alman askeri hakkındaki iddialarını Alman Parlamentosu Bundestag’ın Savunma Komisyonu önünde teyit etti. Kurnaz’ın ifadeleri sonucunda komisyondaki milletvekillerinin oldukça etkilendikleri gözlendi.

 

Komisyon toplantısına katılanların ifadelerine göre Kurnaz, iki buçuk saat süren ve açıklanmayan ifadelerinde, 2002 başında Afganistan’ın güneyindeki Kandahar’da bir Amerikan Tutuklu kampında Federal Özel Timi’ne (KSK) mensup iki Alman askeriyle karşılaştı.

 

Karşılaşmada Kurnaz yere yatırıldı. Sonra askerlerden birisi saçlarından çekerek kafasını yere çarptı. Kurnaz’ın ifadesine göre: ‘Kendisi için kötü muameleden daha da acı olanınsa, Almanların terör şüphelisi olarak Amerikan kampında bulunduğu süre zarfında hiçbir şekilde kendisine yardımcı olmamalarıydı’.

 

Photo

 

 

Kurnaz’ın ifadelerinden sonra Komisyon üyelerinin anlatılanlardan oldukça etkilendiği görüldü. SPD milletvekili Rainer Arnold: ‘ Şurası açıklığa kavuştu ki, Kandahar’da insan hakları çok ağır bir yara almıştır.’

 

Photo

 

 

Yeşiller’den Winfried Nachtwei’sa, ‘derin insan hakları ihlallerinden’ bahsetti.’ Bütün komisyon üyelerinin ortak kanaatiyse, Kurnaz’ın ifadelerinin tamamen gerçek ve inandırıcı olduğu yönünde oldu. Hristiyan Demokrat komisyon üyesi Bernd Siebert’ se, ‘daha önce olduğu gibi hala Alman askerlerin suçsuzluğu umudunu koruduğunu’ bildirdi.

 

Photo

 

 

Kızıl Haç Üyesi Amerikan Ajanı mıydı?

 

Arnold’a göre, ‘Amerikalıların Kızıl Haç’ı tutuklulardan bilgi sızdırmak amacıyla kendi emelleri için kullandıkları’ şüphesi de Kurnaz’ın ifadelerinden ortaya çıkmış oldu.

 

Kurnaz Guantanamo’da yaklaşık beş yıl boyunca kendisiyle Almanca konuşan Uluslararası Kızılhaç Örgütü (IKRK) üyesi birisi tarafından ziyaret edildiği bildirildi. Ancak söz konusu kişinin Kızılhaç üyesi değil bir Amerikan ajanı olduğu olma ihtimalinin yüksek olduğu belirtildi. Bu konuyu Komisyon açıklığa kavuşturmak zorunda.

 

Photo

 

 

Ayrıca Kurnaz, Amerikalıların Kandahar’da yaptıkları ağır işkencelerden de bahsetti. Öyle ki dört beş gün boyunca zincire vurulu halde asılı şekilde bekletildiğinden bahsetti. Bu zincire vurulmalar sırasında zaman zaman zincirden indirilip doktorlarca işkenceye dayanıklılığının kontrol edildiğini de ekledi.  

 

Sol Parti milletvekili Paul Shaefer de: ‘Kandahar’da tutukluların çıplak veya yalnızca bir parça elbise üzerlerinde olduğu halde eksi 10 derece soğukta dışarıda bekletildiklerinden bahsetti. Alman askerlerinin tutuklulara yönelik bu davranışların Cenevre Konvansiyonu kararlarına aykırı olduğunu bilmek zorunda olduklarını bildirdi.

 

Olayın aydınlatılması amacıyla Savunma Komisyonu Araştırma Komisyonu’na dönüştürülmüştü. Bundan başka söz konusu Komisyon KSK’nın  Afganistan’daki 2002 yılına ait  bütün faaliyetlerini incelemek istiyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48