banner39

Kurnaz, Almanya ile hesaplaşıyor

Eski Guantanamo tutuklusu Murat Kurnaz, Afganistan’da Alman askerlerinin kötü muamelelerini Savunma bakanlığına açıklama yapacağı bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kurnaz, Almanya ile hesaplaşıyor


Murat Kurnaz Alman Savunma Bakanlığı Komisyonu Önünde

Kurnaz bugün Savunma Bakanlığı Komisyonu önünde kendisine karşı yapılan kötü muameleleri açıklayacak.

Bremen doğumlu Türkiye asıllı Murat Kurnaz, Araştırma fonksiyonu görecek Savunma Bakanlığı Komisyonu önünde açıklamalarda bulunacak. Eski Guantanamo tutuklusu Kurnaz’ın belirttiğine göre; kendisine 2002 yılında Afganistan’da terör şüphelilerinin tutulduğu Amerikan kampında görevli iki Alman askeri tarafından kötü muamelede bulunuldu.

Komisyon toplantısında Kurnaz’ın avukatı Bernhard Docke de davet edildi. Docke’nin asıl bilmek istediği konuysa, ‘Almanya’nın müvekkili Murat Kurnaz’a tutukluluğu sırasında yeterince yardımcı olup olmadığı konusunun aydınlatılması.’

‘Belirleyici olan husus Almanya’nın Kurnaz’a yapılan işkenceden ne zaman haberdar olduğu değil, bilakis Alman devletinin Kurnaz’ın kaçırılmasından sonra, Kurnaz’a yardım adına ne yaptığı?’ şeklinde bir soruyu Kurnaz’ın avukatı Docke sordu.

‘Hükümetin yapması gereken her şeyi yapıp yapmadığı konusunda şüpheleri bulunduğunu’ da ifade eden Docke,  ‘şayet ABD ve Almanya 2002 yılında Murat Kurnaz’ın suçsuzluğu konusunda ortak bir kanaate varmışlarsa ve de buna rağmen Almanya Kurnaz’ın serbest bırakılmasını kabul etmemişse, işte o zaman Almanya ağır bir suçu üzerine almış olur’ dedi.

 Bunun sonucu da Kurnaz’ın Guantanamo’daki dört yıllık tutukluluk halinin hesabı Almanya’ya yazılacaktır.

Parlamento Araştırma Komisyonu’nun üzerinde durduğu kritik noktalardan biri de o zamanki Alman hükümetini oluşturan Sosyal Demokratlar ve Yeşiller koalisyonunun Türk vatandaşı Murat Kurnaz’ın suçsuzluğunun anlaşılması üzerine Amerikan makamlarının iade tekliflerini niçin kabul etmedikleridir.

Bu konunun aydınlanması için şimdiki Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in ve de o zamanki Dışişleri Bakanı Joschka Fischer’in de Komisyonca dinlenmesi gerekecek. 

Bu iki bakan daha önce Aralık ayında Federal İstihbarat Servisi ( BND Ausschuss) Komisyonu tarafından konuyla ilgili dinlenmişti. 24 yaşındaki Kurnaz Perşembe günü de Federal İstihbarat Servisi Komisyonu’na beklenmektedir.


Südeutsche Zeitung

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?