banner39

Kurnaz Olayında suçlu Steinmeier

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Murat Kurnaz olayında ihmalkar davrandığı için istifaya zorlandığı bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kurnaz Olayında suçlu Steinmeier

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Almanya doğumlu Türk vatandaşı Murat Kurnaz'ın terör zanlısı olduğu gerekçesiyle tutulduğu Guantanamo üssünden salıverilmesinin gecikmesinde oynadığı rol nedeniyle baskı altında. Muhalefet, dönemin istihbarattan sorumlu Başbakanlık Müsteşarı Steinmeier’in gecikmeksizin istifasını talep ediyor.

Dört yılı aşkın bir süre ABD’nin Guantanamo üssünde tutuklu kalan Bremen doğumlu Türk vatandaşı Murat Kurnaz olayı, her geçen gün biraz daha karmaşık bir hal alıyor.

Günyüzüne çıkan yeni belgeler, Schröder hükümeti döneminde istihbarat servislerinin koordinasyonundan sorumlu Başbakanlık Müsteşarı görevinde bulunan şimdiki Federal Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in, Kurnaz’ın serbest bırakılması yönündeki Amerikan teklifini kabul etmediği yönündeki iddiaları güçlendiriyor.

Avrupa Parlamentosu bünyesinde kurulan ve Amerikan merkezi haberalma teşkilatı CIA’nin gizli faaliyetlerini soruşturan özel komisyon da Steinmeier’e yönelik benzer ithamlarda bulunmuştu.

”Üzerimize düşeni yaptık”

Bild gazetesinin bugünkü nüshasına konuşan Steinmeier, 2002 yılında Kurnaz’ın serbest kalması için dönemin federal hükümetinin yoğun bir şekilde çaba gösterdiğini ancak ABD’nin güvenlik konusudaki endişelerini aşamadıklarını söyledi.

Steinmeier, “Böyle bir tekliften haberdar değilim. Ancak araştırma komisyonunda konunun tümüyle aydınlığa kavuşması için ben de payıma düşen katkıyı yapacağım“ dedi.

İstihbarat belgeleri Steinmeier’i yalanlıyor

CIA’nin gizli faaliyetlerini soruşturan AP bünyesindeki komisyonu tarafından, 2002 yılı sonunda Murat Kurnaz’ın serbest bırakılması yönündeki Amerikan önerisini geri çevirmekle itham edilen Federal Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, ısrarla böyle bir tekliften habersiz olduğunu savunuyor.

Ancak Alman basınına yansıyan ve 2002 yılına ait Federal Dışistihbarat Teşkilatı BND’nin yazışmalarından alındığı iddia edilen ifadeler, bunun tam tersini söylüyor. Buna göre BND ajanları, Guantanamo’da dört yılı aşkın bir süre esir tutulan Bremen doğumlu Türk vatandaşı Murat Kurnaz’ın serbest bırakılması yönünde girişimde bulundular ve Amerikan makamlarından da yeşil ışık aldılar.

Federal hükümetin sözcü vekili Thomas Steg, “Bu ibare, BND görevlilerinin yaptıkları bir çalışma toplantısındaki konuşmalarının sonucudur. Bir teklifinin gerçekten de teklif olarak nitelendirilebilmesi için, teklifi yapanın verdiği beyanatının gereklerini de yerine getirmeye muktedir olması gerekir“ açıklamasını yaptı. Daha açık bir ifadeyle; Alman gizli servisi elemanlarının bu yönde bir girişimi ya da beyanatı vuku bulmuş olsa bile, bunlar hükümeti bağlayıcı resmi açıklama ya da tutumlar olarak değerlendirilemez.

”Yetkili merci basın değil, Meclis Araştırma Komisyonu’dur”

Federal Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Martin Jäger ise konuyla ilgili iddiaların basın yoluyla ilgili, Meclis bünyesinde kurulan araştırma komisyonunda açıklığa kavuşturulacağına vurgu yaptı.

Jäger, “Bunun için yetkili merci Federal Meclis’deki araştırma komisyonudur. Nitekim Dışişleri Bakanı, bu komisyonda tüm sorulara yanıt verecektir ve böylece iddiaların asılsız olduğu görülecektir. Bu iddiların doğru olmadığının görülmesi için ille de birtakım basın organlarında kanıtlanmasına mahal yoktur“ diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?