banner15

Kurnaz'ın ifadesi Mart'ta alınacak

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Eski Guantanamo esiri Murat Kurnaz'ın ifadesinin en erken Mart ayında alınacağını bildirdi.

Kurnaz'ın ifadesi Mart'ta alınacak
Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in, Guantanamo üssünde yaklaşık 4 buçuk yıl tutulduktan sonra serbest bırakılan Murat Kurnaz'la ilgili olarak ifadesinin en erken Mart ayında alınması bekleniyor.

Kurnaz'ın neden daha önce serbest bırakılmadığını araştırmakla görevli komisyonun Başkanı Siegfried Kauder, RBB-Inforadio'ya yaptığı açıklamada, Steinmeier'in ifadesinin yöntem kurallarından dolayı en erken Mart ayında alınabileceğini belirterek, kendi istemesi durumunda bile ifadesinin daha erken alınamayacağını söyledi.

Kurnaz hakkındaki kararlarla ilgili olarak Alman hükümeti içinde kimin sorumlu olduğunu araştırmakla yükümlü olduklarını ifade eden Kauder, Türk vatandaşı olan, ancak ailesi Almanya'nın Bremen kentinde yaşayan Kurnaz'dan Alman hükümetinin sorumlu olmadığı şeklindeki haberlerin de yanlış olduğunu sözlerine ekledi.

Steinmeier, Kurnaz'ın Guantanamo'da tutulduğu yıllarda Başbakanlık Müsteşarı olarak görev yapıyordu. Komisyon, özellikle Amerikalıların çok daha önce Alman hükümetine Kurnaz'ı serbest bırakmayı teklif edip etmediklerini araştırıyor.

Bild gazetesi, Alman hükümetinin, Bremen'de doğan Kurnaz'ın kaderiyle ilgilendiğini ve Amerikan makamlarından hakkında bilgi istediğini, ancak Amerikan makamlarının sadece Türk makamlarına bu konuda bilgi verebileceklerini bildirdiklerini yazdı.

Türkiye'nin Hannover Başkonsolosluğunun önce konuyla ilgilendiği, daha sonra Türk yetkililerin Kurnaz'ı Guantanamo'da ziyaret etmesinden sonra Türk hükümetinin bu konudaki çabalarının azaldığı savunuldu.
Kurnaz'ın daha sonra Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Steinmeier'in çabaları sonucunda serbest bırakıldığı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48