banner39

Kurşun geçirmez tişört hayal değil

Yeni keşfedilen materyal tişört olabilecek kadar hafif ama bir zırh kadar kuvvetli..

Arşiv 16.04.2010, 16:17 16.04.2010, 17:33
Kurşun geçirmez tişört hayal değilYeni bulunan bir materyal, rahatlıkla giyilebilecek, hafif ama asla kurşun geçirmeyecek kadar güçlü ve bir tişört tarzında rahatlıkla dikilebilecek bir kumaş üretimine imkan verdi. Kumaş, tankların yüzeyinde koruma olarak kullanılan materyale çok benziyor.

Dayanıklılığı, içerdiği karbondan kaynaklanıyor. Karolina Üniversitesi bilim adamlarından Dr. Xiadong Li'nin, bildiğimiz pamuklu kumaşı dünyanın en sert üçüncü materyali olan karbonla birleştirme fikri önce tepkiyle karşılanmış fakat başarılı sonuçlar herkesi şaşırtmış.

Dr. Li, pamuklu bir tişörtü boron materyali ile ıslattıktan sonra 1000 derece fırında pişirmiş. Bu işlem sırasında tişörtün pamuk iplikleri karbona dönüşmüş. Bu kumaşın dayanıklılık testi yapıldığında kurşun geçirmezliğinin yanı sıra radyoaktif ışınları da geçirmediği ispatlanmış. Böylesine hafif, dayanıklı ve esnek bir materyalin şimdi uçaklarda, arabalarda ve akla gelmedik daha nice alanlarda nasıl kullanılabileceği tartışılıyor. Üstelik bu materyal"doğayla arkadaş."

Kaynak: HT

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?