banner15

Kürt açılımına 162 imzalı aydın desteği

"Kürt açılımı"na, aralarında sanatçı, yazar, gazetecinin de yer aldığı 162 imzalı bir destek geldi.

Kürt açılımına 162 imzalı aydın desteği

Son günlerin en tartışmalı konusuna Türkiye'nin farklı kesimlerinden destek gelmeye devam ediyor.

Aydınların dün kamuoyuna açıkladıkları metinde, hükümetin başlattığı çabaya destek verilirken muhalefet eleştirildi.

Bildiride, "Bizler, on yıllardan beri devam eden, binlerce insanımızın yaşamına, onarılmaz acılara, maddi ve manevi kayıplara mâl olan, toplumsal dokumuzu bozan, ülkeyi etnik çatışmaların eşiğine getiren Kürt sorununun adil, demokratik, barışçı çözümü için atılan adımları sonuna kadar destekliyoruz" ifadeleri yer aldı.

Barış, dostluk ve karşılıklı güvenin yeniden kurulması için TBMM'ye hayati bir sorumluluk düştüğü vurgulanan metinde, "Soruna cesaretle eğilen ve çözüm arayan her girişimi, barış ve çözüm yolunda adım atan bütün kişi ve kurumları destekliyor; barış çabalarını kendi dar çıkarları ve savaşçı emelleri uğruna engellemeye çalışanları tarih ve toplum önünde kınadığımızı bildiriyoruz" denildi.

Bildiride imzası bulunan bazı isimler şöyle:

Yazar Adalet Ağaoğlu, sanatçı Arzu Basaran, gazeteci Aydın Engin, Prof. Dr. Ayhan Aktar, Prof. Dr. Baskın Oran, Prof. Dr. Binnaz Toprak, Prof. Dr. Doğu Ergil, SODEV Başkanı Erol Kızılelma, Mazlumder Genel Başkanı Faruk Ünsal, Doç. Dr. Ferhat Kentel, Prof. Dr. Fuat Keyman, Prof. Dr. Gençay Gürsoy, müzik yapımcısı Gülten Kaya, sanatçı Hale Soygazi, KADER Başkanı avukat Hülya Gülbahar, sanatçı Işıl Kasapoğlu, avukat Sezgin Tanrıkulu, yönetmen Kutluğ Ataman, sanatçı Mahir Günşıray, yazar Oya Baydar, gazeteci Perihan Mağden, yazar Roni Margulies, televizyoncu Rüstem Batum, KESK Genel Başkanı Sami Evren, Karikatürist Tan Oral, emekli büyükelçi Temel İskit, emekli büyükelçi Ünal Ünsal, sanatçı Zeynep Tanbay.

Kaynak: Zaman

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2009, 10:21
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35