banner39

Kürt halkı hızla islamdan uzaklaştırılıyor

Yüksel, Kürt sorunun seküler düzlemde tartışılmasına itiraz ediyor, çözüm için bölgedeki köklü İslam geleneğine yaslanılmasını öneriyor.

Arşiv 25.06.2010, 18:40 26.06.2010, 12:10
Kürt halkı hızla islamdan uzaklaştırılıyor


Yusuf Ziya Gökçek / Dünya Bülteni – Haber Merkezi

Son haftalarda artan çatışmalar, kanlı baskınlar, Kürt meselesinin tarihi arka planını, açmazlarını ve çözüm yollarını yeniden gündeme getirdi. Bölgenin dini kimliğine vurgu yapan araştırmacı yazar Müfid Yüksel, 20 senedir bölgedeki din eksenli kimliğin tersine döndüğünü, Marksist kimlikli PKK öncülüğünde seküler aydınların insiyatifi ele aldığını söyledi. Yüksel, çözümün Giresun’dan, Trabzon’dan bile öğrencilerin gelip okuduğu medreselerin yasallaşmasında olduğunu kaydetti.

Marksist Kürtler Kürtleri sekülerleştiriyor

Dünya Bülteni’ne konuşan araştırmacı-yazar Müfid Yüksel, Kürt sorununda kırılma noktasının, tek parti döneminde yasaklanan tekke ve zaviyeler olduğunu belirtti.
Kürt meselesinin taleplerinin PKK ya da Marksist düzlemde ele alındığını kaydeden Yüksel, Kürtlerin Marksist etkiden kurtarılarak, yeniden İslam paydasında buluşması için yapılması gerekenin ise medreselerin yaşatılmasını sağlayacak çözüm olduğıunu kaydetti.

İslamcılar da bölge gerçeklerinden habersiz

Bölgedeki İslami yapılanmaları da eleştiren Yüksel, selefi ya da İran etkisinde bulunan bu yapılanmaların, bölge gerçeklerine çok uzak kaldığını, enerjilerini yanlış yollarda tükettiğini kaydetti.

Şeyh Osman yanlış istihbarat kurbanı

Yaklaşık 20 yıl önce Irak Kürdistan’ında etkin olan Şeyh Osman Abdulaziz’i Kürdistan İslami hareketinin önde gelen isimlerinden biri olarak niteleyen Yüksel, irtica fobisine endeksli Türk istihbaratının yanlış yaklaşımları ve bölgedeki Müslüman Kardeşler’in uzantılarının kavgalı tutumları yüzünden, Şeyh Osman Abdülaziz fikriyatının bölgede çöktüğünü ve laikçilerin eline fırsat verildiğini kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?