banner39

Kürt Konferansı'nda 'AB' vurgusu

AP'deki Sol Birlik Grubu'nun düzenlediği Üçüncü Kürt Konferansı Brüksel'de bugün de devam etti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kürt Konferansı'nda 'AB' vurgusu

Avrupa Parlamentosu'ndaki Sol Birlik Grubu'nun düzenlediği Üçüncü Kürt Konferansı Brüksel'de bugün de devam etti. Konferansta Türkiye'nin Avrupa Birliği sürecinden dışlanmasının demokratik reformları engelleyebileceği uyarısında bulunuldu.

‘Avrupa Birliği, Türkiye ve Kürtler’ başlıklı toplantıya bazı Avrupa Parlamentosu üyelerinin yanı sıra terör örgütü PKK yandaş ve temsilcileri de katıldı.
 
Birçok konuşmacı, Türkiye'nin tepkisini çeken birçok Avrupa kararının demokratik reformlar yönünde isteksizliğe yol açtığını vurguladı.
 
Konuşmacılardan biri TBMM - Avrupa Parlamentosu Karma Parlamenter Komisyonu Eş Başkanı Joost Lagendijk’ti.
 
Lagendijk, Avrupa Parlamentosu'nun Kürt meselesi konusunda Türkiye'ye eleştirel tavır koyduğunu belirterek, ateşkes sürecinin değerlendirilmesini istedi.
 
Bahçeşehir Üniversitesi AB Merkezi Başkanı Dr. Cengiz Aktar ise terör örgütü PKK'nın yeniden şiddete başvurmuş olmasının Türkiye'de tepkiye yol açtığını kaydetti, Türkiye'de Kürt politikası olmadığı eleştirisini getirdi. 
 
Terör örgütünün bir yan kuruluşu olarak tanınan Kürdistan Ulusal Kongresi adına konuşan Adem Uzun ise terör örgütünün başından ‘Sayın Öcalan’ diye söz etti.
 
Uzun, Kürt meselesinin çözümü için Avrupa Birliği'nin de ABD gibi bir koordinatör ataması önerisinde bulundu.
 
İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Yusuf Alataş, barışın sağlanması için adım atılmadığını belirterek, Kürt sorununun bireysel haklarla ele alındığını siyasal yönünün ise dikkate alınmadığını kaydetti.

Kaynak: CNNTURK

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?