banner39

Kürt Öğrenciler İngilizce Öğrenmeyi Yeğliyor

Kuzey Irak'taki Kürt öğrencilerin büyük çoğunluğu Arapça yerine İngilizceyi ikinci lisan olmasını yeğliyorlar. Üniversitelerdeki eğitim gençlerin tercihlerinden dolayı ağırlıklı olarak İngilizce yapılıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kürt Öğrenciler İngilizce Öğrenmeyi Yeğliyor

Murat Kirişçi / İslam Dünyası

Bir çok Kürt öğrenci Irak’ın resmi dili olan Arapça’dan sakınmaya başladı. Bu öğrenciler Arpaça’nın artık gündemden kalktığına, hükmünü yitirdiğine inanıyorlar ve ikinci bir dil olarak İngilizce öğrenmenin gerekliliğini vurguluyorlar. Erbil Yüksek Okulu Yöneticisi Hani Kader Khoder, 27 Mayıs Cuma günü Fransız Haber Ajansı (AFP)’ye yaptığı açıklamada “Arapça bizim için artık üçüncü bir dil oldu. 1442 adet kendi dilimizi konuşan öğrencimiz var ve bu öğrenciler bu günlerde Arapça öğrenmek istemiyorlar.” dedi. Kohder, Yüksek Okul Öğretmenlerinin haftada dört ya da beş saat Kürtçe ve Arapça dersi verirken İngilizce’ye daha fazla saat ayırdıklarını sözlerine ekledi. Özellikle kendi velayetlerindeki öğrencilerin İngilizceye yöneldiklerini ama Arapça istemediklerini vurgulayan Khoder, Arapçanın eski yönetim döneminde zorla ve baskıcı bir tutumla öğretildiğini iddia etti. Kürtler, 1.Körfez Savaşından beri yaklaşık 13 yıldır kendilerine ait bölgede özerklik kazanmış ve refah düzeyleri değişmişti.

 

Üniversitelerde İngilizce yoğunlaşıyor

 

Selahaddin Üniversitesi filoloji bölümü öğretim üyesi Ali Mahmut Jukil, öğrencilerin İngilizceyi tercih ettiklerini bunun sebebinin ise bu dilin modernitenin evrensel dili olduğunu ifade etti. Selahaddin’de kayıtlı olan öğrencilerin; Arapça bölümünde 359, İngilizce bölümünde 999 ve Kürtçe bölümünde 555 okumaktadır. Üniversitenin Arapça okutmanlarından Tahir Mustafa, “Arapça bölümünde okuyan öğrenciler ya dini sebeplerden ya da İngilizce dersleri takip edecek yeterliliğe sahip olmadıklarından bu bölüme devam ediyorlar. Bu öğrencilerden dini sebepleri olanlar genellikle Kur’an’ı anlamak istedikleri için bu bölüme devam ederken diğer kısım ise ülkenin diğer bölgelerinde ya da Kuzey Irak’ta çevirmenlik yaparak aracılık işleri yürütmek istemektedirler” dedi. Kuzey Irak’ta yaşayan Kürt insanı dört şive konuşuyor ve bu şivelerin hiçbirisi birbirini tam olarak anlayamıyor. Kurmançi ve Sorani gibi çok geniş kullanılan şivler arasındaki farkın sebebi, iki ana Kürt grubu arasındaki hala devam eden ayrılıkta yatıyor.

 

Tarihin Yeniden yazılması

 

1991 Körfez Savaşından sonra, batılılar Kuzey Irak’taki kürt bölgelerine kendi kendilerini yönetebilme selahiyeti tanıdılar. Bu zaman zarfında bölgedeki bir çok okul ve üniversitenin dili Arapçadan Kürtçeye çevrildi. Kürt bölgesel yönetiminin eğitim kısmında görevli Sabah Aram, orta öğretime ait Saddam döneminde yaızlan coğrafya ve Tarih kitaplarının yeniden yazıldığı söyledi. Aram, “Önceden kitaplarda Kürtlerden bahsedilmiyordu. Öğrenciler Araplara ait tarih ve coğrafya bilgilerini öğrenirken kendilerine ait bu tür bilgileri bilmiyorlardı. Bugünden sonra öğrenciler önce kendi yaşadıkları bölgeyi sonra dünyayı öğrenecekler.” dedi. Celal Talabani, 6 Nisan’da bir geçiş süreci içindeki Irak’ta Cunmhurbaşkanı olarak seçildi. Talabani, ülke tarihinde seçilen ilk Kürt başkandır.

 

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?