banner15

Kürt Petrolüne Bağdat'tan Tepki

Iraklı siyasiler, Kuzey Irak'taki Kürt yönetimin yeni petrol kuyusu açtırdığı haberlerine tepki verdi. Kürtlerse 'Haberleri vardı' diyor. Irak'ın önceki ay kabul edilen anayasası ülkenin başlıca gelir kaynağı olan petrol konusunda belirsizliklerle dol

Kürt Petrolüne Bağdat'tan Tepki

Iraklı siyasiler, Kuzey Irak'taki Kürt yönetimin yeni petrol kuyusu açtırdığı haberlerine tepki verdi. Petrol çıkarma çalışmaları önceki gün Türkiye sınırı yakınlarındaki Zaho'da, Kürdistan Demokrat Partisi'nin denetimindeki bölgede başlamıştı. KDP, en az 20 kuyu açılması için Norveçli petrol şirketi DNO ile geçen haziranda anlaşma imzaladığını açıkladı. BBC'nin Ortadoğu uzmanı Roger Hardy'ye göre Bağdat yönetiminin Zaho'da kuyu açılacağından önceden haberdar olup olmadığı belli değil. Kürtleri eleştiren çevreler, Kuzey Irak yönetimini Bağdat'a haber vermeden hareket etmekle suçluyor.Ancak BBC'ye konuşan bir Kürt kaynak, Petrol Bakanlığı'nın konuyu başından beri bildiğini söyledi. Irak'ın Şii Başbakanı İbrahim el Caferi'nin bir sözcüsü ise haberi 'şaşkınlıkla karşıladıklarını' söyledi. Sözcü, bu adımın 'anayasaya aykırı olabileceğini' belirtti. Sünni politikacı Hüseyin el Felluci de "Kürtler'in Irak'tan ayrılma ve doğal kaynaklarını da beraberlerinde götürme isteklerini bir kez daha görmüş olduk," diye konuştu. Sünni Araplar'ın bu konuda Şiiler'e göre çok daha öfkeli olduğu ve Kürtlerle Şiiler'in ikili anlaşmalar yaparak Sünniler'i ülkenin petrol zenginliğinden yararlandırmayacağı endişesi taşıdığı biliniyor.

Irak'ın önceki ay kabul edilen anayasası ülkenin başlıca gelir kaynağı olan petrol konusunda belirsizliklerle dolu. 108. madde, 'petrol ve doğalgazın mülkiyetinin tüm bölge ve eyaletlerdeki tüm Irak halkına ait olduğunu' belirtiyor. 109. maddede ise varolan kaynakların dağıtımında 'nüfusun dağılımı, bir önceki rejim döneminde haksız olarak bu kaynaklardan mahrum edilmiş ya da daha sonra zarar görmüş bölgelerin durumu ve dengeli kalkınma' gibi faktörlerin gözönünde bulundurulacağı belirtiliyor. Aynı maddenin ikinci bendinde de petrol ve doğalgaz kaynaklarının Irak halkına en faydalı şekilde geliştirilmesi için federal hükümet ile bölge ve eyalet yönetimlerinin 'birlikte politika belirleyeceği' kaydediliyor. Yetki paylaşımı ve diğer belirsizliklere, 15 Aralık seçimleriyle belirlenecek yeni meclisin açıklık getirmesi bekleniyor.

'Türk şirket de kuyu açacak'

Anayasayı ihlal ettikleri iddiasını reddeden Kürt yönetimi ise yakında yeni kuyuların da açılacağını söylüyor. Kürt Başbakan Neçirvan Barzani önceki günkü açılış töreni sırasında "Kürdistan, kaynaklarını merkez hükümetin kontrol etmesine izin veremez," dedi. Barzani, Norveçli şirketle yaptıkları anlaşma gereği çıkarılacak petrolün gelirinin yüzde 90'ını alacaklarını söyledi. IHA ajansının haberine göre Neçirvan Barzani, "Petrolü çıkartmak için Halil İbrahim gümrük kapısında teknik cihazların Irak'a sokmamıza destek veren Türkiye'ye teşekkür ediyorum" diye konuştu. Fransız AFP ajansına konuşan Kuzey Irak yönetiminin Petrol ve Doğalgaz Komisyonu yetkilisi Sarbar Horami ise yakında bir Amerikan-Türk konsorsiyumunun da petrol aramaya başlayacağını söyledi. Sarbar Horami bu konsorsiyumun adını açıklamadı ancak daha önce Türk şirketleri PetOil ve General Energy, Kuzey Irak'ta petrol aramak üzere anlaşma imzaladıklarını bildirmişti. Horami'ye göre bir İngiliz-Portekiz konsorsiyumu ile de benzer bir anlaşma imzalandı. Bölge uzmanımız Roger Hardy'ye göre, her açıdan hassas olan petrol gelirleri konusunun Irak'ta seçimlere sadece iki hafta kala gündeme gelmesi, hükümeti her açıdan zorlayabilir.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48