Kürt raporu kabul edildi

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi, Kürtlerin Kültürel Durumu adlı raporu ezici çoğunlukla kabul etti.

Kürt raporu kabul edildi

İngiliz parlamenter Lord Russell Johnston tarafından hazırlanan tavsiye niteliğindeki rapor ve buna bağlı karar tasarısı hakkında Genel Kurul'da yapılan oylamada 61 evet, 1 hayır oyu çıktı.

Türkiye, Irak, İran ve Suriye'de yaşayan Kürtlerin kültürel durumunun ele alındığı raporda, Kürtler dünyanın en büyük devletsiz uluslarından biridir ifadesi kullanıldı.

Genel Kurul'da kabul edilen bir değişiklik önergesi ile siyasi istikrarın Kürtlerin kültürel durumunun gelişmesiyle doğrudan ilgili olduğu vurgulandı ve barış ve istikrarın olduğu yerde otomatik olarak etnik grupların kültürel durumu gelişir denildi.

Kültür ve dil farklılıklarının Avrupa mirasını zenginleştiren bir unsur olduğu ifade edilen raporda, bu unsurların kişilerin ve ülkelerin kimliklerini güçlendirdiği görüşüne yer verildi.

Raporda Avrupa Konseyi'nin bahsi geçen ülkelere Kürtlerin kültürlerinin korunması konusunda yardım yapması çağrısında bulunuldu.

Avrupa Konseyi üyesi Türkiye ile birlikte İran, Irak ve Suriye'ye Kürt dil ve kültürünü mücadele edilecek bir tehdit olarak değil, kendi ülkelerinin mirası gibi tanımaları istenen raporda, bu konuda gerekli önlemleri almaları tavsiye edildi.

Türk parlamenterlerin önerisiyle kabul edilen bir değişiklik önergesi ile Türkiye'de hükümetin siyasi, yasal ve sosyal alanlarda attığı adımların memnunlukla karşılandığı ifade edildi ve bu adımların olumlu yönde önemli değişiklikleri beraberinde getireceği temennisinde bulunuldu.

Tavsiye kararında Türkiye'nin, Kürtçe diline de atıfta buluarak, azınlık ve bölgesel dillerin korunmasıyla ilgili Avrupa sözleşmesine taraf olması istendi.

Türkiye'de resmi dilin dışında da ana dilde eğitime önem verilmesi ve bu amaçla öğretmen yetiştirmesi tavsiye edilen kararda, Kürt dili ve edebiyatı ile ilgili üniversitelerde dersler verilmesinin cesaretlendirilmesi çağrısında bulunuldu.

Kararda ayrıca Kürt kültürü ve dilinin gelişmesi için Kürt kültürel derneklerinin desteklenmesi tavsiye edildi.

Gelecek nüfus sayımlarında Kürtlerin tam sayısının tespit edilmesi yolunda yapılan çağrı Türk parlamenterlerin itirazıyla metinden çıkartıldı.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39