Kürt sorununa 'PKK'sız çözüm' çağrısı

İstanbul'da yapılacak mitingle Kürt sorununa PKK'sız çözüm çağrısı yapılacak.

Kürt sorununa 'PKK'sız çözüm' çağrısı

İstanbul Kadıköy'de Kürt sorununa çözüm mitingi düzenlenecek. Türkiye Barış Meclisi'nin organize ettiği mitinge çok sayıda sivil toplum örgütü ve siyasi parti destek veriyor.

1 Haziran'da yapılacak mitingde sadece 'Yeter, Kürt sorununa demokratik çözüm istiyoruz' sloganı kullanılacak. Mitingde, terör örgütünü temsil eden simgelere yer verilmeyecek.

Hill Otel'de düzenlenen basın toplantısında Türkiye Barış Meclisi adına açıklama yapan Murat Çelikkan, Kürt sorununun adil ve barışçıl çözümü için kulaklarını tıkayan siyasi aktörlere Türkiye'nin sesini duyurabilmek için miting düzenleyeceklerini söyledi. Kürt sorununun barışçı yöntemlerle çözülmesi için adımlar atılacağına dair söz verildiğini belirten Çelikkan şunları dile getirdi: "Ancak siyasi iktidarın seçim sürecindeki bu sözüne rağmen yaşadığımız şey yine şiddet, yine ölüm ve tırmandırılan milliyetçilik. Savaş ve çatışma herkesi dilsizleştirip sözü hükümsüz kılıyor. Şiddetle çözülemediği, bunca acı pahasına görülen sorunları barışçı yollarla çözmek mümkündür ve çözüm bizim de sorumluluğumuzdadır." Açıklamaya, bazı sivil toplum kuruluşları da destek verdi.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2008, 12:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35