banner39

Kürt Yönetiminden dostluk mesajı

Kürdistan Bölgesi, 'Türkiye ile karşılıklı saygıya dayalı dostluk ilişkisini geliştirmeye hazırız" mesajı verdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kürt Yönetiminden dostluk mesajı

Kürdistan Bölgesi Siyasi Başkanlık Meclisi’nin ilk kez yaptığı toplantında, “Türkiye ile karşılıklı saygıya dayalı dostluk ilişkisini geliştirmeye hazırız" mesajı verildi.

‘Kürdistan Bölge Başkanı’ ve Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani’nin yönettiği toplantıya, yerel hükümetinin başbakanı Neçirvan Barzani, yardımcısı Ömer Fetah, Parlamento Başkanı Adnan Müfti, yardımcısı Kemal Kerküki, Irak Kürdistan Yurtsever Birliği (IKYB) ve Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) Politbüro üyeleri katıldı.  

Toplantı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan ‘Kürdistan Bölge Başkanlığı Divan Başkanı’ Dr. Fuat Hüseyin, ‘Kürt Bölgesi Siyasi Başkanlık Meclisi’nin ilk toplantısında, Türkiye ile Kuzey Irak’taki Kürt Bölgesi arasındaki ilişkiler ve petrol yasa tasarısı gibi önemli konuların ele alındığını belirtti. Hüseyin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasını olumlu karşıladıklarını yinelerken, "Sayın Erdoğan’ın açıklamalarını, Kürtlerle Türklerin ortak çıkarlarına hizmet edecek önemli bir adım olarak değerlendiriyoruz" dedi.

PAPA’YA DAVET

Bu arada yerel Kürt hükümetinin Sağlık Bakanı Dr. Muhammed Kadir Hoşnav, Papa 16’ıncı Benedicktus’u bölgeye davet ettiklerini açıklarken, “Kürdistan Bölgesi’nde Hıristiyanlar ile Kürdistan halkının nasıl kardeşçe bir arada yaşadığını gelip yerinde görmesi için Papa’yı buraya davet ettikö dedi. Vatikan’a yaptığı ziyaret hakkında bilgi veren Sağlık Bakanı, Papa’yı en kısa sürede bölgede görmek istediklerini ve ziyareti sırasında bu talebi ‘Kürdistan Bölge Hükümeti’ adına kendisine ilettiklerini söyledi. (Doğan Haber Ajansı)

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?