banner39

Kürtçe dersi yolda ama hoca bulmak zor

YÖK Başkanı, Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü için Fransa'daki Kürdoloji Enstitüsü ve Erbil'den yardım teklifi geldiğini söyledi

Arşiv 12.01.2009, 07:55 12.01.2009, 07:55
Kürtçe dersi yolda ama hoca bulmak zor

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Kürtçe dersi önünde engeller olduğunu ancak zamanla dil öğrenimi iyi olan üniversitelerde dersin konulabileceğini söyledi.

YÖK olarak, TRT'nin Kürtçe yayına başlamasından önce üniversitelerde Kürtçe eğitimi düşündüklerini belirten Prof. Dr.Özcan, "Talepler de vardı. Bu düşünceye iten nedenler de vardı. Yürütme kurulu olarak biz buna hasrettik" dedi. Kürtçe eğitimin başlatılabilmesi için bazı engeller bulunduğunu vurgulayan Özcan, şöyle devam etti:

"Bu konuda ciddi problemler var. Bu iş kolay değil. İnsanların 'hadi başlatalım' demesiyle olacak türden bir iş değil. Bir defa öğretim üyesi yok. Kürtçe dili ve edebiyatında yüksek lisanlı doktorası olan insanlar çok az. Şansımıza Türk Dili Edebiyatı'nda ana dili Kürtçe olan dört hocamız, 'Yardımcı olabiliriz' diyerek bize müracaat etti. Irak'ın Erbil kentinde bir üniversite rektörü de bize müracaat ederek yardımcı olacağını söyledi. Fransa'da Kürtdoloji Enstitüsü var. Orada Kürt kökenli olup çalışan hocalarımızdan yararlanabiliriz. Önümüzdeki yılın başında zannediyorum böyle küçük bölümler de olsa iki üniversitemizde iki bölüm açabiliriz, ama fazla değil. Zaman içinde dil öğreniminin iyi yapıldığı yerlerde Kürtçe eğitimi yaygınlaştırabiliriz diye düşünüyorum."

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi'nin Kürtçe eğitimi başlatılabilecek en uygun yerler olduğunu anlatan Prof. Dr. Özcan, "Eğer başlarsak bu iki üniversitemiz çok uygun olacak. Çünkü, dil öğrenimlerinde çok büyük tecrübeleri var" diye konuştu.

Kaynak: Radikal

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?