banner39

Kürtçe dilekçeye hapis cezası

Hak-Par Olağan Kongresi'nde Kürtçe konuşanlara ve devlet protokolüne Kürtçe davetiye gönderenlere hapis cezası verildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kürtçe dilekçeye hapis cezası
Hak ve Özgürlükler Partisi (Hak-Par) 1. Olağan Kongresi'nde Kürtçe konuşulması ve devlet protokolüne Kürtçe davetiye gönderilmesi nedeniyle yargılanan aralarında eski Genel Başkan Abdülmelik Fırat'ın da bulunduğu 13 parti yöneticisi, Siyasi Partiler Yasası'na (SPY) muhalefet suçundan 6 ayla 1 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. Mahkeme, bazı sanıkların cezalarını, adli para cezasına çevirdi. yargılanan aralarında eski Genel Başkan Abdülmelik Fırat'ın da bulunduğu 13 parti yöneticisi, Siyasi Partiler Yasası'na (SPY) muhalefet suçundan 6 ayla 1 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. Mahkeme, bazı sanıkların cezalarını, adli para cezasına çevirdi.

Ankara 3. Asliye Ceza Mahkemesindeki davanın bugünkü duruşmasına, sanıklar ve sanık avukatları ile sanıkların Kürtçe savunmalarını çeviren Sebahattin Korkmaz katıldı. Sanık Fehmi Demir, Kürtçe konuşmanın SPY'ye göre suç olabileceğini, ancak Anayasa ve uluslararası sözleşmelere göre suç teşkil etmediğini öne sürdü. Demir, mahkemenin kanunlar hiyerarşisini göz önüne alarak Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi hükümlerine dayanarak beraat kararı vermesini talep etti.

Sanık İbrahim Güçlü de 40 yıldır Türkiye'de “Kürt sorununun” diyalog yoluyla çözümü için mücadele ettiğini ifade ederek, “Türkiye şimdiye kadar bir çok alanda diyaloğun önü kapandığı için sorunlar yaşamıştır. Türkiye kritik bir eşikte durmaktadır. Türkiye hukukun üstünlüğüne dayalı demokratik çoğulcu yapıya dönüşür ya da bunun tersi istikametinde şimdi olduğu gibi sorunlarla boğuşur” diye konuştu.

Kürtçe konuştuğu için suçlanmasının insanın doğasına aykırı olduğunu savunan sanık Reşit Deli de “anasının dilini” konuştuğu için yargılanmasının kendisini rahatsız ettiğini ifade ederek, mahkemenin iç barışa katkı sağlaması için beraat kararı vermesini istedi. Sanık Fettah Karagöz ise davanın hukuki değil, siyasi bir dava olduğunu öne sürerek, kendisinin ve yargılanan arkadaşlarının beraatlerine karar verilmesini talep etti.

İnsanların düşüncelerini istedikleri şekilde ifade etmesinin gayet normal bir davranış olduğunu söyleyen sanık İlhan Güneri, “Türkiye'nin tanıdığı Irak'ın devlet başkanı bir Kürt ve ana dili Kürtçe. Talabani, Türkiye'ye gelse ve Kürtçe konuşsa o da yargılanacak mı?” dedi.

VERİLEN CEZALAR

Hakim Abdülhalik Yıldız, sanıklar Bayram Bozyel, Fehmi Demir, Nejdet Gündem, Fettah Karagöz, Gönül Dabakoğlu, Şeref Yalçın, İlhan Güneri ve Ayşe Demir'in eylemlerine uyan SPY'nin 81/c maddesi yollamasıyla aynı yasanın 117. maddesi uyarına 6'şar ay hapis cezasına çarptırıldığını açıkladı. Hakim Yıldız, bu sanıklar hakkında verilen cezaların bin 980 YTL adli para cezasına çevrildiğini söyledi.

Sanıklar Abdülmelik Fırat, Reşit Deli, Kasım Ergün, İbrahim Güçlü ve Semih Güzel'in de SPY'nin aynı maddeleri uyarınca ve suç kastının yoğunluğu göz önüne alınarak 1 yıl hapis cezası verildiğini belirten Hakim Yıldız, Abdülmelik Fırat'ın cezasının 5237 sayılı yasanın 50. maddesi uyarınca, yaşı nedeniyle günlüğü 80 YTL'den toplam 29 bin 200 YTL adli para cezasına çevrildiğini kaydetti.

Yargıç Yıldız, SPY'nın 108. maddesi gereğince Hak-Par hakkında kapatma davası açılması konusunda gerekli işlemlerin yapılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.
Bu arada, duruşmaya, Avrupa Birliği Siyasi İşler Danışmanı Sema Kılıçer de izleyici olarak katıldı.

İDDİANAME

İddianamede, Hak-Par'ın 4 Ocak 2004 tarihindeki 1. Olağan Büyük Kongresi'nde Kürtçe konuşulduğu, Kürtçe mesajlar okunduğu ve aralarında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in de bulunduğu devlet protokolüne Kürtçe ve Türkçe'nin bir arada bulunduğu davetiyeler gönderildiği belirtiliyordu.

SPY'nin 81. maddesinin (c) fıkrasında, “siyasi partilerin, tüzük ve programlarının yazımı ve yayımlanmasında, kongrelerinde, açık ya da kapalı salon toplantılarında, mitinglerinde, propagandalarında Türkçe dışında dil kullanamayacaklarının” hüküm altına alındığı anlatılan iddianamede, Hak-Par eski Genel Başkanı Abdülmelik Fırat ve kongre tarihinde parti yöneticisi olan 12 kişinin, SPY'nin 81/c maddesi yollamasıyla 117. maddesi uyarınca 6'şar aydan az olmamak üzere hapisleri isteniyordu.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?