banner39

'Kürtçe kanalın' yolu açılıyor

Ak Parti bugün TBMM'ye vereceği önergeyle Kürtçe kanal açılması için girişimlerde bulunacak.

Arşiv 29.05.2008, 07:27 29.05.2008, 07:27
'Kürtçe kanalın' yolu açılıyor

AKP, bugün kendi önergesiyle "Kürtçe kanalın" yolunu açacak. TRT Yasası'nda değişiklik öngören tasarının "TBMM ve açıköğretim yayınları ile eğitim ve öğretim amaçlı diğer yayınlar" hükmünü düzenleyen 6'ncı maddesine "Kurum farklı dil ve lehçelerde yayın yapabilir" ifadesi eklenecek.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş SABAH'A "Farklı dil ve lehçelerde yayın yapılmasına vize veren önergemiz bu gün görüşülür ve oylanır. TRT 24 saat kesintisiz yayına geçecek" dedi. Elitaş, "24 saat sadece Kürtçe için mi olacak" sorusuna ise "Hayır bir gün Kürtçe yayın oluyorsa diğer gün başka diller için olur.

Onların ayrı bir kanalı olacak" yanıtını verdi. DTP'li milletvekilleri tasarının dün Genel Kurul'daki görüşmeleri sırasında verdikleri önergelerinin reddedilmesine tepki gösterdi.

DTP'li Hasip Kaplan tasarıyla TRT'de Kürtçe yayın yapılamayacağını savunaarak "Kürtçe bilen personelin, müdürün var mı? Kiminle yapacaksın bu yayını?" diye konuştu. Yapılan görüşmeler sonunda tasarının dört maddesi kabul edildi.

Kaynak: Sabah

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?