banner39

Kürtçe seçim propagandası artık serbest

Yapılan düzenleme ile 'Türkçe'den başka dil ve yazı kullanılması yasaktır' ifadesi, 'Türkçe'nin kullanılması esastır' olarak değişti

Arşiv 08.04.2010, 13:10 08.04.2010, 14:14
Kürtçe seçim propagandası artık serbest

 

Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Milletvekili Seçimi Kanunu’nda Ak PArti tarafından getirilen değişiklikle, seçim propagandası sırasında Türkçe dışında dillerin kullanılması önündeki yasak kalktı.

Teklifin Anayasa Komisyonu’ndaki görüşmelerinde mevcut Kanunun ‘Propaganda yayınlarına ilişkin yasaklar’ başlıklı 58. maddesinde değişiklik yapılarak Kürtçe’de sözlü propaganda yapılabilmesinin önü açılmıştı. Genel Kurul’da ise AKP’lilerin verdiği önerge ile sözkonusu maddede yeniden değişikliğe gidilerek Kürtçe propagandanın önü açıldı.

Böylece hem BDP’nin Anayasa değişikliklerine destek için öne sürdüğü şartlardan biri hem de AKP hükümetinin demokratik açılım paketinde yer alan düzenlemelerden biri hayata geçirilmiş oldu.

ELEKTRONİK PROPAGANDA YASAK

Önerge ile değiştirlen yeni maddede, "siyasi partiler ve adayların yapacakları propagandalarda Türkçe'nin kullanılması esas olduğu" belirtiliyor.

Böylelikle hem yazılı hem de sözlü Kürtçe propaganda yapılabilecek. Adaylar farklı dillerde seçim çalışmalarına katılabilecek, paneller düzenleyebilecek.

Siyasi partiler ve adaylar, yazılı ve görsel medyada, internette Türkçe dışındaki dillerde görüşlerini açıklayabilecek.

Seçmenlere propaganda için e-posta, sms veya sesli mesaj gönderilmesi ise yasak..

Anket ve kamuoyu araştırmalarını finanse edenler açıklanacak. Broşür, el ilanı, CD ve DVD dışında hediye ve eşantiyon dağıtımı yasak olacak.

Oy pusulaları büyütülecek ve renkli olarak basılacak. Oy sandıkları şeffaf ve sert plastikten olacak.

Cep telefonları oy verme yerine girmeden önce kapatılarak sandık kurulu başkanına teslim edilecek.


 

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?