banner39

Kürtçe ve Zazaca için ders başı yapıldı

Tunceli Üniversitesi'nde Kürtçe ve Zazaca dersler başladı

Arşiv 09.04.2010, 14:01 09.04.2010, 16:12
Kürtçe ve Zazaca için ders başı yapıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, önlisans ve lisans öğrencilerine seçmeli Kürtçe, Zazaca ve Anadolu Sevgi Felsefesi derslerinin verilmeye başlandığını belirtti.

Prof. Dr. Boztuğ, Tunceli Üniversitesi Senatosunca alınan kararla 2009-2010 akademik yılının bahar döneminde, üniversite öğrencilerine yönelik haftada bir saat seçmeli Kürtçe, Zazaca ve Anadolu Sevgi Felsefesi derslerinin verilmeye başlandığını söyledi.

Üniversitenin önlisans ve lisans bölümlerindeki tüm öğrencilerin seçmeli bu dersleri alabildiğini ifade eden Boztuğ, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda 600 öğrenci Kürtçe, 400 öğrencimiz de haftada bir saat Zazaca eğitim alıyor. Kürtçe dersini anadili Kürtçe olan İngilizce okutmanımız, Zazaca dersini ise anadili Zazaca olan emekli Türkçe öğretmeni veriyor. Bu eğitimi alan öğrencilerimiz anadillerini okuyup yazmayı öğrendikleri için son derece mutlu. Ayrıca medeniyetler beşiği Anadolu'nun yetiştirdiği, Anadolu'ya sevgi ve hoşgörü felsefeleriyle can veren erenlerin anlatıldığı Anadolu Sevgi Felsefesi dersimizi ise 400 öğrencimiz seçmeli olarak kabul etti. Bu dersleri de ben veriyorum."

Mardin Artuklu Üniversitesinde Yaşayan Diller Enstitüsünce sadece yüksek lisans öğrencilerine yönelik Kürtçe eğitim verildiğini belirten Prof. Dr. Boztuğ, "Tunceli Üniversitesi demokratik açılıma destek veren tek üniversite. Bu nedenle üniversitede eğitim gören tüm önlisans ve lisans öğrencilerine Kürtçe ve Zazaca'yı seçmeli ders olarak öğreten de tek üniversite" diye konuştu
 

Yorumlar (2)
Aydemir 12 yıl önce
Kürtler yani Kirmancolar, Türkleri asimilasyonla sucluyorlardi. Oysa kendilerininde Zazalari baski altinda biraktiklarini ben biliyorum. Bu sekilde Zazalar Kürt olmadiklarini ögrenecekler.

Öyle veya böyle: Sonunda Rus irkciligi Türkiye`ye sicrammis oldu. Bundan sonra kimse kimseye nerelisin diye sormaz. Rusya`da oldgu gibi hanigi milletdensin? Sorusunu yöneltilecek. Ha sen Zazamisin? Bizden degilsin biz Kürtüz! Ortaya bu ayrimcilik cikacak. Bu fikri ortaya atan ve ayrimciliga yol acan politikacilarimiz ne yaptigin farkinda degiller.

Insanlarin kafasinda yikilan duvarlari yeniden kurmak iste bölye oluyor.
Âli 12 yıl önce
"Insanlarin kafasinda yikilan duvarlari yeniden kurmak iste bölye oluyor"
Yukarıdaki ifade ile sanırımı asimilasyonun iyi birşey olduğunu anlatıyorsun... Allah akıl fikir versin...
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?