banner15

Kurtlar Vadisi ABD Kongresini Karıştırdı!

ABD Kongresi'nde konuşma yapan Dışişleri Bakanı Rice, yönetimin propaganda savaşlarındaki başarısızlığı nedeniyle eleştirildi. Cumhuriyetçi milletvekili Weldon, bütçe görüşmeleri sırasında ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'a, ABD'nin müttefiki Türk

Kurtlar Vadisi ABD Kongresini Karıştırdı!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Temsilciler Meclisi Tahsisler Komitesi'nde 2007 mali yılı için Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nın bütçesi ele alındı. Cumhuriyetçi Parti Virginia milletvekili Frank Wolf'un yönettiği oturumda konuşan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'a, Cumhuriyetçi Parti Pennsylvania milletvekili Curt Weldon, ''Kurtlar Vadisi-Irak'' filmini sordu. Terörle savaşın çok cepheli bir savaş olduğunu söyleyen Weldon, ordunun bu savaşta fiziki mücadeleyi üstlendiğini, savaşın istihbarat ve teröristlerin finansmanının kesilmesi gibi unsurları bulunduğunu kaydetti.

Weldon, Müslüman dünyasında ''gönülleri fethetmenin'' yolu olup olmadığını sordu ve ''Kurtlar Vadisi-Irak'' filmiyle ilgili olarak Amerikan basınında çıkan haberlere değindi. Weldon, 8 milyon dolara mal olan bu filmin, ABD'nin müttefiki olan Türkiye tarafından yapıldığını ve Amerikan askerlerinin bir düğünde insanları öldürürken sergilendiğini, ayrıca filmde Yahudi karşıtı unsurlar bulunduğunu söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın bu filmi izlediğini, filmin Türkiye'de ve Avrupa'da çok izlenenler arasında bulunduğunu belirten Weldon, ''Irak’ta, Afganistan'da ve savaştığımız başka cephelerde, kazanıyor olabiliriz, ama insanların gönülleri bakımından pekiyi durumda değiliz. Belki de aslında yanlış yönde gidiyoruz'' dedi.
     
ABD Dışişleri Bakanı Rice, ''gönülleri fethetmek için'' ABD'nin çaba sarf ettiğini belirtti ve bakanlıkta kamu diplomasisinden sorumlu Karen Hughes'ün bu amaçla çalışmalar yürüttüğünü kaydetti. Rice, ''Propagandaya karşı daha iyi iş yapmaya ve bunu mümkün olduğu kadar çabuk yapmaya çalışıyoruz. Kuran'a Guantanamo'da saygısızlık edildiği haberleri doğru değildi, ancak bizim yanıt vermemiz çok zaman aldı. Halen bu mesele bir şehir efsanesi durumunda. Gittiğim her yerde duyuyorum. Bu tür hikayelere hemen karşılık vermeliyiz'' dedi. Condoleezza Rice, Müslüman toplumlarda özellikle genç nüfusa ulaşmanın önemli olduğunu ve bunun için öğrenci değişim programlarının ideal olduğunu kaydetti. Rice, ''Gönülleri bir gecede fethedemeyiz. Uzun süredir bir kötüleme vardı ve tamamen düzeltilmesi biraz zaman alacak. Ancak yapabileceğimiz her şeyi yapıyoruz'' diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48