banner15

Kürtler ABD baskınını kınadı

Iraklı Kürtler, İran temsilciliğinin basılmasını kınadı. ABD Konsolosluk binasını basmadık.

Kürtler ABD baskınını kınadı

Irak'ın kuzeyindeki yerel Kürt yönetimi, ABD güçlerinin, Erbil'deki İran temsilciliğine baskın düzenlemesini kınadı. Konuyla ilgili açıklamada, "bölgenin egemenliğinin" ve diplomatik dokunulmazlıkla ilgili uluslararası hukuk kurallarının ihlal edildiği ifade edildi. Bölgesel yönetimin "başkanı ve başbakanının" ofislerinden yapıldığı belirtilen açıklamalarda, Amerikan güçlerinin tutumunun kaygı yarattığı ve kınandığı kaydedilerek, gözaltına alınan İranlı görevlilerin bırakılması istendi.

"Konsolosluk binası değildi"

ABD, İran'ın Irak'ın kuzeyindeki Erbil kentindeki konsolosluğunun basıldığını yalanladı.
Pentagon sözcüsü Bryan Whitman, hedef alınan binanın İran konsolosluğu olmadığını belirtti.
"Konsolosluk binası veya hükümete ait bir bina değildi" diyen sözcü, bu bilgiyi Irak'taki Amerikan güçlerinden aldıklarını söyledi.

Baskında gözaltına alınanların uyrukları hakkında bir açıklamada bulunmayan sözcü Whitman, bu kişilerin "Irak ve koalisyon güçlerini hedef alan eylemlerle yakın ilişki içinde olduklarından şüphelendiklerini" kaydetti. ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın da, Irak'ın Erbil kentindeki İran konsolosluğunun Amerikan askerlerince basıldığı haberini doğrulamadığı bildirilmişti.

Rice: İran ve Suriye ile diyalog yok

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Irak'ın istikrara kavuşturulmasına yardım için İran ve Suriye ile diyalog kurulması önerilerini reddetti. Rice, Senato'nun Dış İlişkiler Komitesi'nde yaptığı konuşmada, İran'ın Irak'ta işbirliği karşılığında nükleer programıyla ilgili olarak imtiyazlar talep edeceğini savunarak, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın da ABD'nin Suriye'nin Lübnan politikasına karşı tutumunu yumuşatmasını isteyeceğini söyledi.

Bush'un birinci dönem başkanlığı sırasında dönemin ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, yardımcısı Richard Armitage ve Ortadoğu yetkilisi William Burns'ün Suriye ile görüştüğünü, ancak bu görüşmelerin hiçbir yere varmadığını hatırlatan Rice, benzer görüşmelerin İngiliz, Alman ve İtalyan diplomatlar tarafından yapıldığını da kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı Rice, Suriyelilerin Irak'ın nasıl istikrara kavuşturulacağını bildiğini, bunun da sınırdan Irak'a izinsiz geçişlerin durdurulması olduğunu kaydetti. Rice, İran ile görüşme konusunda da "Uranyum zenginleştirme faaliyetini durdurmaya hazırlarsa, buradayım" yorumunu yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ayrıca Irak Başbakanı Nuri El Maliki liderliğindeki hükümetin, Irak'ta güvenliği inşa etmek için zamanının azaldığını söyledi. Rice, Maliki ile görüştüğünü ve Irak Başbakanın bu konudaki kararlılığını gördüğünü belirtirken, Maliki'nin Irak halkıyla ilgili olarak bir anlamda ödünç zamanları olduğunu bildiğini düşündüğünü bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48