banner39

Kürtler açlık grevi eylemi başlattılar

Avrupa'daki Kürtler Strasbourg kentinde yaptıkları yürüyüşün ardından kentin işlek yerlerinden birinde açlık grevine başladılar.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kürtler açlık grevi eylemi başlattılar

Almanya, Fransa, Avusturya ve İsviçre’den gelen eylemciler, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin, Abdullah Öcalan’ın yeniden yargılanması talebine ilişkin vereceği karar gününe kadar Strasbourg’da açlık grevi yapacak.

Yürüyüşün yapıldığı 10 Şubat günü başlayan açlık grevi yaklaşık 40 kişinin katılımı ile sürüyor.  Birer günlük dönüşümlü açlık grevine kitlesel ziyaretler yapılıyor.

Açlık grevi, “Abdullah Öcalan şahsında yapılan uluslararası komployu kınıyoruz”, “Avrupa Konseyi Bakanlarından adaletli yaklaşım istiyoruz” yazılı pankartlar altında gerçekleştiriliyor.

Eylemciler üzerinde Öcalan’ın fotoğrafının yer aldığı tişörtler dikkat çekerken, “Öcalan’a özgürlük”, “Öcalan’ın özgürlüğü bizim özgürlüğümüzdür” yazılı pankartlar da eylem yerinde göze çarpıyor.

Eylem tertip komitesi yaptığı açıklamada, açlık grevinin Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin karar alacağı güne kadar devam edeceğini, kararın Konseyin sekretaryasının önerdiği biçimde olması durumunda ise demokratik eylemlerin devam edeceğini açıkladı. Kararın 13-14 Şubat günü açıklanması bekleniyor.

Tertip komitesi tarafından yapılan açıklamada, Kürtleri tasviye planlarının iyi görülmesi ve böyle süreçlere karşı durmak için çok güçlü olunması gerektiğinin altı çizildi.

Ayrıca Fransa’da Kürt siyasetçilerin tutuklanması ve Kürt kurumlarına baskın yapılmasını da eleştiren tertip komitesi, Fransa’nın bu yönelimlerinin, Fransa tarihi ile çeliştiğini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?