banner39

Kürtler: Kimse İçişlerimize karışamaz

Kürtler, komşu ülkelerin, Kerkük başta olmak üzere, Irak'ın içişlerine karışmasını kabul etmeyeceklerini belirttiler.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kürtler: Kimse İçişlerimize karışamaz

Kuzey Irak'taki Yerel Kürdistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Kemal Kerküki, komşu ülkelerin, Kerkük başta olmak üzere, Irak'ın içişlerine karışmasını kabul etmeyeceklerini belirtti.

Mesud Barzani'ye bağlı bir internet sitesinin haberine göre, Kerküki, Irak Daimi Anayasası'nın bütün maddelerinin öngörüldüğü gibi uygulanması gerektiğini dile getirdi.
 
Kemal Kerküki, 140'ıncı maddenin de bunlardan biri olduğunu ifade ederek, başta Irak hükümeti ve parlamento olmak üzere, bütün tarafların bu kararlara uygun davranması gerektiğini vurguladı.
 
Irak Anayasası'nın 140'ıncı maddesiyle, Kerkük'te yıl sonuna kadar kentin Kuzey Irak'taki bölgesel yönetime bağlanıp bağlanmaması konusunda referandum yapılması öngörülüyor.
 
140'ıncı maddeyi uygulama yüksek komisyonu, dün, Baas rejimi tarafından Kerkük'e yerleştirilen Arapların eski yerlerine dönmeleri için arsa ve 15'er bin dolar tazminat vermeyi kararlaştırmıştı.
 
Kürt yetkililer, söz konusu kararların onaylanmak üzere Irak Başbakanlığı'na sunulduğunu belirtti.

Türkiye'nin tavrı
 
ABD'de bulunan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Beyaz Saray'da ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley ile görüştü. Görüşmelerde Kerkük'te referandumun ertelenmesi konusu da gündeme geldi.
 
Irak'ın bütünlüğü ve huzurunun Türkiye için çok önemli olduğunu belirten Dışişleri Bakanı, ''Bugün gördüğünüz mezhep çatışmaları maalesef çok büyük boyutlarda. Bunun başka şekle sıçramaması gerekir. Kerkük, bir Irak şehridir. Herkesin orada barış, huzur içinde yaşaması çok önemlidir. Bununla ilgili görüşlerimizi paylaştık. Bütün söylediklerimin dikkatle dinlendiğini ve hak verildiğini gördüm'' dedi.

Irak Çalışma Grubu: "Referandum ertelenmeli"
 
ABD'de Cumhuriyetçi ve Demokratların ortak kurduğu Irak Çalışma Grubu'nun raporu da 6 Aralık'ta açıklanmıştı. Raporda 2007'de yapılacak Kerkük referandumun tehlike olduğuna dikkat çekildi ve ''Referandum ertelenmeli'' denildi.
  
Raporda, ''2007 yıl sonundan önce, Irak Anayasası'nda öngörüldüğü gibi Kerkük'ün geleceğiyle ilgili bir referandum patlama etkisi yaratabilir ve ertelenmelidir'' ifadesi kullanıldı.

Kerkük kentindeki mücadelenin, Kürtler, Araplar ve Türkmenler arasında olduğu belirtilen raporda, Kürtler'in Kerkük'ü kendi topraklarında görmek istediği ancak yapılacak bir referandumla şiddetin artma riskinin çok yükseleceği vurgulandı.

Irak’ın etnik ve dini yapısı

ABD müdahalesinin ardından etnik ve dini çatışmaların şiddet eylemleriyle birlikte gündeme geldiği Irak'ta, tahminlere göre 24.5 milyonluk bir nüfus var.

Araplar: Irak nüfusunun büyük çoğunluğunu oluşturan Araplar, Sünni ve Şii olarak mezheplere ayrılmış durumda.

Kürtler: Nüfusun ikinci büyük kesimini oluşturan Kürtler, daha çok Sünnilerden oluşuyor. Kürtler, 1991 Körfez Savaşı’nın ardından Irak’ın kuzeyinde fiili olarak oluşan özerkliği genişletme çabası içindeler. Bu amaçla Kürtler, yine kuzeyde kendi bölge parlamentolarını oluşturdular.

Türkmenler: Ülkedeki üçüncü etnik unsuru oluşturan Türkmen nüfusunun, daha önce yapılan nüfus sayımları bugüne uyarlandığında, yaklaşık 3.5 milyon olduğu tahmin ediliyor. Daha çok Kuzey Irak'ta yaşayan Türkmenler, 1981 yılında Irak Devrim Konseyi kararıyla ülkenin güneyine zorla göç ettirilmişti.

Türkmenler, bölgeyi ‘Araplaştırma’ politikasından da etkilendiler. Bu siyaset kapsamında petrol zengini Kerkük ve çevresindeki Türkmenlerin arazileri istimlak edildi, o bölgelere güneyden maddi teşvik ve devlet katkısıyla Araplar yerleştirildi.

Bugün özellikle Kerkük'teki fiziki yapılarını sürdürmeye çalışan Türkmenler, özellikle Kerkük'e Kürt göçüyle gündemde bulunuyor.

cnnturk

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?